Turecký ministr pro evropské záležitosti Ömer Çelik vyjádřil průběžně se opakující názor, že by Ankara měla přehodnotit dohodu s Evropskou unií o kontrole migrace a zvolnit dohled nad migranty mířícími na starý kontinent. Podle turecké agentury Anadolu Çelik to zdůvodnil tím, že unie prý nesplnila vlastní závazky.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Ministr se tak vyjádřil v době kulminujícího napětí mezi Tureckem a Nizozemskem, které zakázalo tureckým vládním činitelům agitovat na svém území kvůli dubnovému referendu o posílení pravomocí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
"Podle mého názoru by se měla přehodnotit otázka (kontroly) pozemních (hraničních) přechodů," podotkl Çelik. Naopak dohled nad mořskými hranicemi s Řeckem by měl podle něj být zachován kvůli příliš častým neštěstím, které si vyžádaly již stovky lidských životů.
EU s Tureckem uzavřely před rokem dohodu, která umožnila zastavit příliv uprchlíků a migrantů převážně z Asie přes Řecko do zbytku Evropy. Unie se mimo jiné zavázala pomoci Turecku s finančními náklady souvisejícími s pobytem statisíců běženců a přistěhovalců na jeho území. Ankara si často stěžuje, že tato pomoc vázne.
Turecku také vadí, že příliš nepokračují přístupové rozhovory směřující k jeho vstupu do EU. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová upozornila, že jednání léta váznou a že na jejich vývoj bude mít vliv i turecké referendum, které Brusel v zásadě kritizuje, protože slibuje větší koncentraci moci v rukou jednoho člověka.