Vzrušená diskuze o interpretaci role japonské císařské armády v bitvě o japonský ostrov Okinawa za druhé světové války poznamenala sobotní vzpomínky na 62. výročí této krvavé historické události.
Obyvatelé Okinawy v pátek podali protest proti plánům japonské vlády změnit kapitolu v učebnicích dějepisu, která doposud přiznávala, že japonští vojáci na konci války v Okinawě nařídili v některých případech civilistům spáchat hromadnou sebevraždu, aby nepadli do rukou Američanům.
V japonsko-americké bitvě o Okinawu v květnu a červnu 1945 zahynulo asi 200 000 lidí, mezi nimiž bylo kromě japonských a amerických vojáků také množství civilistů. Řada místních obyvatel, často celé rodiny, spáchala sebevraždu, aby se po dobytí ostrova Spojenými státy nedostala do rukou Američanů.
Někteří očití svědkové ale uvedli, že je japonští vojáci k tomu donutili, někde prý dokonce rozdávali za tímto účelem granáty. Na základě propagandy byla údajně také spousta civilistů přesvědčena, že pokud padnou do amerického zajetí, stanou se obětí krutých násilností.
Konzervativní japonští historikové s tím ovšem nesouhlasí a tvrdí, že všichni civilisté si vzali život dobrovolně. V březnu ministerstvo školství nařídilo vydavatelům středoškolských učebnic, aby článek o sebevraždách na Okinawě změnili.
Toto rozhodnutí vyvolalo na Okinawě bouři hněvu a v pátek okinawská prefektura poslala ministerstvu školství protestní nótu. "Je nepopiratelný fakt, že hromadné sebevraždy by se nemohly uskutečnit bez zapojení japonské armády," píše se v prohlášení.
Premiér projevil účast
V sobotu na Okinawu přijel kvůli připomínce bitvy japonský premiér Šinzó Abe. "Je pro mě velmi smutné, že lidé na Okinawě zažili nepopsatelné utrpení," řekl Abe ve svém projevu. Na dotaz ohledně učebnic ale odpověděl pouze tím, že ministerstvo školství problém posoudilo z odborného hlediska.
Japonští konzervativci jsou často kritizováni, že zlehčují krutosti spáchané japonskými vojáky v minulém století v Asii. K posledním kontroverzním výrokům patří vyjádření poslanců vládní pravice, kteří tento týden prohlásili, že Čína přehání v údajích o počtu obětí japonské armády při masakru ve městě Nanking v roce 1937. Tam Japonci povraždili desítky tisíc lidí.
Sám premiér Abe zase letos pobouřil svět, když zapochyboval, že existují důkazy o sexuálním zneužívání asijských žen japonskými vojáky za války. Poté se opakovaně snažil své výroky zmírnit.
Foto: archiv