Orient Express podle KLDR: jak cestují Kimové
10.05.2010 06:30
Kdo se bojí létání a vlastní šest luxusně vybavených vlaků? Jedinou možnou odpovědí je zřejmě Kim Čong-il, vůdce hladovějící Severní Korey.
"Když uvažujete o tom, jak je něco takového možné, musíte vzít v potaz fakt, že Kim Čong-il je něco jako císař," řekl americkému deníku Christian Science Monitor koreanista z Council on Foreign Relations Scott A. Snyder. "On je pán a všichni ostatnímu slouží."
Jeden ze svých vlaků vzal minulý týden na projížďku do Číny. Šlo o rádobytajnou státní návštěvu, jejíž průběh mohli Číňané a mezinárodní pozorovatelé poměrně spolehlivě sledovat podle uzavírek silnic a nádraží.
ČTĚTE TAKÉ: Noviny otiskly raritní snímek nástupce Kim Čong-ila
Kim Čong-il zřejmě už dorazil do Číny. V utajení
Kim si očividně libuje v luxusním cestování. Jeho obrněný vlak obsahuje konferenční sály, slavnostní sál pro audience, ploché televizní obrazovky, satelitní telefony a honosně zařízené ložnice. Podle jihokorejských novin bylo na severu postaveno pro jeho šest vlaků dvacet speciálních železničních stanic. Dohromady mají asi devadesát vagonů.
V roce 2001 cestoval Kim do Moskvy. Cesta vlakem trvala několik týdnů, ale to neznamená, že by vůdce lidu nějak strádal. Součástí soupravy bylo akvárium, ze kterého bylo možno lovit čerstvé humry pro Kimovu tabuli. Proudem teklo také víno z Bordeaux či Beaujolais z Paříže, popsal v knize "Orient Express: Skrz Rusko s Kim Čong-ilem" Konstantin Pulikovsky.
Naposledy jel Kim vlakem do Číny v roce 2006. Na severokorejských kolejích došlo k malé explozi (prý byla způsobena uvolněným drátem). Od té doby z důvodu bezpečnosti jezdí tři vlaky - jeden před Kimem, jeden za Kimem. Zároveň asi sto bezpečnostních jednotek zajišťuje cíl cesty.
Kimovo náročné cestování má přednost před blahobytem dvaceti milionů Severokorejců, z nichž většina žije v naprosté chudobě, podle odhadů část dokonce trpí hladem. Loňská měnová reforma situaci ještě zhoršila. "Potřebuje pomoc Číny," říká Scott Snyder.
Až čtyřicet procent světové populace se podle psychologů bojí létání. Není ale jisté, zda mezi ně Kim Čong-il patří. Jiným důvodem, proč cestuje vlakem, může být podle Snydera tradice, jinak nejezdil ani jeho otec.
Otázkou je, jaký druh dopravy preferuje Kim Čong-wu, Kimův syn a dědic. Ale vzhledem k tomu, že studoval v Bernu ve Švýcarsku, se dá očekávat, že proti létání nic nemá. "Vlastně nevíme, jak se tam či zpátky do Koreje dostal," říká Snyder.
Foto: Profimedia, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.