<span>Pákistán pochybuje</span> o americké pomoci

Zahraničí
14. 10. 2009 09:10
Jednou z podmínek pomoci je podávání zpráv o boji s terorismem.
Jednou z podmínek pomoci je podávání zpráv o boji s terorismem.

Jednou z podmínek pomoci je podávání zpráv o boji s terorismem.Pákistánský ministr zahraničních věcí Šáh Mahmúd Kureší informoval v úterý americké zákonodárce o negativních reakcích, které v jeho zemi vyvolaly podmínky vážící se k plánované americké finanční pomoci. Do Washingtonu se Kureší vrátil tlumočit pochybnosti své země pouhý týden poté, co zde za pomoc děkoval.

Americký Kongres odhlasoval 30. září ztrojnásobení finanční pomoci Pákistánu. Během pěti let by tak měl Islámábád od Washingtonu dostat 7,5 miliardy dolarů (asi 133,5 miliardy korun). K pomoci se však váží přísné podmínky, jako je zastavení podpory některých "teroristických skupin" či podávání pravidelných zpráv o pokroku v boji proti terorismu.

ČTĚTE TAKÉ: Boje v Pákistánu: základní otázky a odpovědi
                        Washington se bojí o jaderný arzenál Pákistánu

Tyto podmínky vyvolaly nesouhlasné reakce v pákistánském tisku, kritizovala je i opozice. Opravdové pobouření však projevily armádní špičky, podle kterých se věc dotýká národní bezpečnosti.

Americký senátor Kerry potvrdil neústupnost USA.Kureší se v úterý setkal s demokratickým senátorem Johnem Kerrym, který byl jedním z autorů návrhu na zvýšení americké pomoci Pákistánu. Americká strana prý však nehodlá podmínky pomoci jakkoliv měnit. "V plánu pomoci není nic, co se dotýká pákistánské bezpečnosti. Tečka. Konec diskuse," řekl na následné tiskové konferenci Kerry.

Kurešího druhá cesta do Washingtonu jenom podtrhuje pákistánskou nedůvěru k záměrům USA a rozpory mezi slabou civilní vládou a vojenským vedením, které jihoasijské zemi vládlo více než polovinu z 62 let její existence.

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ