Palestina: osady Izrael <span>vyklidí rychlou akcí</span>, plán tají

Zahraničí
21. 7. 2009 17:20
Navzdory protestům Západu výstavba židovských sídlišť neustává.
Navzdory protestům Západu výstavba židovských sídlišť neustává.

Židovští osadníci uklízejí zbytky evakuované osady.Izraelské obranné síly (IDF) údajně připravují nucenou evakuaci nelegálních židovských osadníků z palestinského území. Chtějí překvapit všech třiadvacet osad najednou, informoval izraelský deník Haarec.

Jedná se o osady vzniklé po březnu 2001, které vláda při jednání se Spojenými státy před pěti lety slíbila vyklidit. Současný ministr obrany Ehud Barak však odmítl, že by ustupoval americkému nátlaku, jedná se podle něj o záležitost vymáhání zákona.

ČTĚTE TAKÉ: Obama chce od Izraele ústupky. Má šanci vyjednat mír?
                        Židovské osady - ráj palestinských zločinců

Pohraniční policie pacifikuje protestujícího přistěhovalce.V praxi však političtí vůdcové vědí, že evakuace osad odpovídá americkým požadavkům a že hraje roli v jednáních o izraelsko-palestinském míru. Spolupracovníci ministra Baraka údajně cítí, že se strany blíží ke vzájemnému porozumění a že prvním krokem bude právě vyklizení nelegálních osídlení.

IDF se snaží držet plány v tajnosti, neboť motiv překvapení hraje při vyklízení důležitou roli. Mluvčí přímo popřel existenci takového rozkazu, nicméně debaty v politických kruzích a v médiích svědčí spíše o tom, že se na plánu skutečně pracuje.

Hlavně, ať nic nečekají

Úspěch slavila překvapivá prosincová akce v Hebronu, horší výsledek měl pondělní zátah na tři další osady. Jejich obyvatelé reagovali podpálením olivových hájů svých arabských sousedů, ničením jejich aut i zablokováním silnic na Západním břehu Jordánu. Lehce zraněni byli dva Palestinci, jeden osadník a jeden voják.

Premiér Netanjahu chce bát zadobře s Američany i svými voliči.Právě tomu chtějí ozbrojené síly při masivní akci, která postihne asi osm tisíc lidí, zabránit, do plánování proto bylo zasvěceno jen minimum osob. Mnozí vojáci jsou totiž na straně osadníků. Datum prý ještě nebylo určeno, před týdnem však již proběhlo rozsáhlé cvičení.

„Rozdíl mezi tímto cvičením a dřívějšími je v rozsahu sil, které se zúčastnily, a účast IDF a policie spolu s Hraniční policií," řekly Haarecu policejní zdroje.

Grafika.Plán, byť se o něm příliš neví, už vyvolává kontroverze. Někteří kritizují premiéra Benjamina Netanjahu, že se podřizuje Američanům, jiní varují před krvavými nepokoji. „Zprávy tohoto druhu mohou dotlačit osadníky k extrémním činům," obává se Arzen Eldad, poslanec za opoziční Národní unii.

Izrael rozlišuje legální a nepovolené osady (outposts). Pojem osada nezávisí nijak na velikosti či podobě osídlení, může jít o několik karavanů i o normální města; rozdíl je v tom, že spadají na rozdíl od běžných obcí pod ministerstvo obrany. Většina ze 120 legálních osad,  kde žije asi 289 tisíc lidí, vznikala v šedesátých a sedmdesátých letech. Oproti tomu ty nepovolené, jichž je oficiálně 105 a které jsou mnohem menší, byly postaveny mezi roky 1991 a 2004.

Vnitřní kolonizace Jeruzaléma

Současně zmítá Jeruzalémem aféra s jiným osídlením, Washington tlačí na Izrael, aby zarazil přestavbu starého hotelu v arabském východním předměstí na dvacet židovských bytů, jak píše americký deník Christian Science Monitor.

Stavba je majetkem magnáta Irvinga Moskowitze, který zakoupil řadu dalších objektů na Západním břehu, jichž se radikální Židé nechtějí vzdát. On a jeho americká nadace přinášejí do Palestiny desítky milionů dolarů, jejichž cílem jsou právě židovské osady v Palestině, včetně těch militantních. Výstavbou nových rezidencí ve východním Jeruzalémě posiluje židovský vliv.

Vylidněný hotel Pastýř, který mají zabydlet židovští přistěhovalci.„Naše politika je, že si obyvatelé Jeruzaléma mohou pořizovat byty kdekoli ve městě. Není žádný zákaz pro Araby kupovat byty na západě města a ani pro Židy na jeho východě," odpověděl Netanjahu na americký požadavek. List Haarec však ukazuje, že v praxi je pro kohokoli bez izraelského občanství, tedy i pro Palestince, nemožné vlastnit ve městě půdu. Pokud se Arabové do západní části stěhují, žijí jen v nájmu.

ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie: Izrael zabírá východní Jeruzalém
                        Palestinec zbořil svůj dům v Jeruzalémě: Je to menší zlo
                        Netanjahu: Jeruzalém je nedělitelný a patří nám

Navzdory protestům Západu výstavba židovských sídlišť neustává.Analytici soudí, že se Netanjahu snaží balancovat mezi ústupky na mezinárodní scéně a budováním pevné pozice v domácí politice. Ustupuje proto v otázce nepovolených osad, v případě Jeruzaléma je ovšem pevný. Osídlení v okolí metropole, která je hlavním městem pro židovský stát i pro arabskou populaci, se nepočítá mezi osady a neplatí pro něj přísný režim, byť se de facto jedná o totéž.

Tak to vnímá i Evropská unie i americká vláda, prezident Barack Obama požaduje, aby židovská kolonizace arabské části Jeruzaléma také ustala. Jinak prý mírové rozhovory nemohou pokračovat.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: - mav -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ