Izraelci údajně ve východním Jeruzalémě cíleně ničí palestinské domy. Sami Palestinci však většinou stavěli bez souhlasu úřadů. Říkají, že v posledních čtyřiceti letech by stavební povolení stejně nedostali. Snaží se Palestinci obcházet zákony, nebo se Izrael znovu pustil do získávání půdy ve Svatém městě?
Když Palestinec Šaríf Attún požádal řidiče buldozeru Ziáda Dabaše, aby srovnal se zemí jeho dům ve východním Jeruzalémě, jeho přítel byl zdrcen. Ale Attún bral tento způsob zničení svého příbytku jako menší zlo.
Pokud by mu totiž Dabaš nevyhověl, museli by to udělat Izraelci. Úřady by si za poplatky spojené s demolicí naúčtovaly v přepočtu něco přes 400 tisíc korun a Attúnovi by ještě hrozilo vězení.
ČTĚTE TAKÉ: Evropská unie: Izrael zabírá východní Jeruzalém
Mezi 260 tisíci Palestinci, kteří žijí ve Východním Jeruzalémě, není Attún rozhodně sám, kdo narazil u místních úřadů na neochotu vydat stavební povolení.
„Je to ta nejkrutější věc, kterou jsem za svůj život udělal, ale je to menší ze dvou zel," zoufá si šestatřicetiletý technik Attům a mává kopií rozhodnutí o demolici. „Nikdy jsem ani nepřemýšlel o tom, že bych musel srovnat svůj dům se zemí a začít platit nájem."
Izrael dobyl východní Jeruzalém během šestidenní války v roce 1967. Území pak anektoval. Nikdy však nedosáhl toho, aby mezinárodní společenství tento krok uznalo. Přesto židovský stát považuje celý Jeruzalém za své „věčné hlavní město". Bourají se prý jen domy na které neexistuje stavební povolení.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás však chce, aby se východní Jeruzalém stal hlavním městem budoucího nezávislé Palestiny a ostře proti demolicím protestuje. Ani rozšiřování židovského osídlení v této oblasti se mu nezamlouvá, nemluvě o osadách na okupovaném Západním břehu.
Buldozer jako symbol okupace
Palestinci viní Izrael z kampaně proti jejich státnosti, jež se údajně stupňuje a je přesně zacílená. Na jejím konci mají prý Židé vytlačit Palestince z celého Svatého města.
Během své cesty po Blízkém východě minulý týden označila ministryně zahraničí USA Hillary Clintovoná plány Izraelců na demolici 80 domů za „neužitečné". Z nově vzniklého prostoru má totiž vzniknout park.
Palestinci v Jeruzalémě mají izraelské průkazy totožnosti, takže dosáhnou na zdravotní a sociální výhody. Mají také volnost pohybu. Avšak jen pár z jeruzalémských Palestinců přijalo plné občanství státu Izrael.
Pro mnohé z nich jsou buldozery symbolem izraelské okupace. Židé je používají při demolicích na Západním břehu i v Gaze. Podle Tel Avivu ničí radlice těžkých strojů pouze příbytky militantů a zločinců.
Sarit Michaeli z izraelské organizace B´Tselem zabývající se lidskými právy řekl, že politika Izraele v Jeruzalémě nedává Palestincům na výběr. Od války v roce 1967 podle něj musejí stavět nelegálně.
Otázka Jeruzaléma je pro obě strany nesmírně citlivá. Je velice nepravděpodobné, že příští vláda (pokud se mu jí podaří uvést v život) Benjamina Netanjahua by město, v němž žije asi půl milionu Židů, rozdělila.
Foto: Reuters