Členské země Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) schválily plnohodnotné členství Palestiny v této významné organizaci OSN. Pro se vyslovilo 107 ze 194 členských států (respektive ze 173 hlasujících), proti bylo 14 zemí a 52 se zdrželo. Izrael s tím podobně jako USA nesouhlasí a obě země kvůli tomu chtějí zastavit své příspěvky, což znamená, že UNESCO přijde o čtvrtinu příjmů.
"UNESCO tuto ztrátu nebude schopno nahradit," řekl izraelský zástupce při UNESCO Nimrod Barkan.
Palestinská samospráva měla v UNESCO dosud pozorovatelský status. Za přijetí jako stálého člena ji navrhly arabské země a výkonná rada UNESCO to odsouhlasila začátkem října. V pondělí rozhodovala generální konference, to jest nejvyšší orgán UNESCO, kde jsou zastoupeny všechny členské země.
Pro byly všechny arabské, africké a také většina latinskoamerických zemí. Mezi těmi, které byly proti, byly kromě USA také Kanada, Německo a Česká republika. Pro zvedli ruku zástupci Ruska, Číny i Francie a Indie. Británie a Itálie se zdržely. Po spočtení hlasů v sále zavládlo radostné nadšení, někdo zvolal Ať žije Palestina!
Česká republika usilovala, aby se země Evropské unie všechny shodně zdržely hlasování, což také většina z nich podporovala. "Ve chvíli, kdy došlo na lámání chleba a členské země se rozutekly každá za svým, tak jsme se rozhodli hlasovat proti," řekl Rádiu Česko politický ředitel ministerstva zahraničních věcí Pavel Fischer.
Výsledek hlasování je definitivní a rozhodnutí vejde v platnost, jakmile palestinští zástupci podepíší zakládající Chartu UNESCO. UNESCO v prohlášení vydaném po hlasování uvedlo, že "se Palestina stává 195. členem".
Dominový efekt?
"Toto hlasování smaže maličkou část bezpráví učiněnému palestinskému lidu," prohlásil na konferenci palestinský ministr zahraničí Rijád al-Málikí.
Barkan upozornil na to, že rozhodnutí může mít dominový efekt na další orgány OSN. V Radě bezpečnosti se jedná o palestinské zářijové žádosti o přijetí za člena OSN, v níž má samospráva zatím status pozorovatele. Hlasování v RB OSN zatím pro Palestince příznivě nevypadá, USA hodlají použít právo veta. Hlasovat se má v listopadu.
Stažením finančních příspěvků UNESCO(70 milionů dolarů ročně, tedy 1,2 miliardy Kč) Spojené státy uplatňují dva své zákony ze začátku 90. let. Ty zakazují financovat jakoukoli specializovanou agenturu OSN v případě, že tento orgán přijme Palestince za plnohodnotného člena dřív, než bude jejich stát vyjednán s Izraelem.
"Tohle je kontraproduktivní," řekla delegátům před hlasováním Martha Kanterová, náměstkyně amerického ministerstva školství. "Jediná cesta je pro Palestince skrz přímá jednání, citovala ji BBC. Už před hlasováním dala delegace USA jasně najevo, že by musela přestat platit příspěvky.
Na témže zasedání, 28. října, přijalo UNESCO za 194. člena Jižní Súdán, který získal nezávislost letos v červenci.