Návrat z Filipín
Papež: Nemnožte se jako králíci a antikoncepce nebude třeba
20.01.2015 14:30
Desetitisíce lidí na Filipínách za radostného jásotu lemovaly silnici, kterou projížděl papež František na letiště, kde na něj čekalo letadlo, aby ho dopravilo zpět do Vatikánu. Při přeletu nad Čínou pak František poslal pozdrav Pekingu, jak učinil už v létě, když přes čínské území přelétával cestou do Jižní Koreje. V Římě je pontifex očekáván odpoledne.
"Ať žije svatý otec" a "Papeži Františku, milujeme tě!" volali Filipínci, kteří se s Františkem přišli rozloučit do ulic. Asi tisícovka filipínských školáků papežovi na letišti zatančila a zazpívala.
Na palubě letounu František před novináři kritizoval "ideologickou kolonizaci" v rozvojovém světě, za kterou považuje vnucování západních představ o kontrole porodnosti či o právech homosexuálů jiným národům, což prý bývá i častá podmínka pro obdržení rozvojové pomoci.
Papež také hájil církevní pojetí "odpovědného rodičovství", když prohlásil, že dobří katolíci nemusejí být "jako králíci" a mít více dětí, než by bylo pro zdraví bezpečné či rodičovsky odpovědné, protože existuje mnoho církví schválených způsobů regulujících početí. "To je nezodpovědné," řekl o případu ženy čekající osmé dítě po sedmi císařských řezech a dodal, že dotyčné vyčetl, že chce "udělat ze sedmi dětí sedm sirotků".
Nicméně papež během své cesty silně hájil církevní zákaz "umělé" antikoncepce a varoval před "zákeřnými útoky" proti rodině.
Při přeletu čínským vzdušným prostorem papež poslal srdečný pozdrav do Pekingu, v němž popřál Číně "harmonii a prosperitu". Hlava římskokatolické církve posílá pozdravný telegram každé zemi, jejíž vzdušný prostor využije. V případě Číny jde ale o nepřehlédnutelnou událost, protože čínský režim místním zhruba 12 milionům katolíků zakazuje uznávat papežovu autoritu a s Vatikánem nemá od 50. let oficiální styky.
Když František loni v srpnu poprvé poslal takový pozdrav čínskému vedení cestou do Jižní Koreje, vyzdvihovala to světová média jako historický milník. Už sám fakt, že směl papež vstoupit do čínského vzdušného prostoru, byl tehdy podle zahraničních médií vnímán jako pozitivní, byť malý krok ke zlepšení vztahů mezi Vatikánem a Pekingem.
František v neděli na závěr návštěvy na Filipínách sloužil bohoslužbu, které se v Manile podle odhadů zúčastnilo až sedm milionů lidí. To je údajně více lidí, než na jakékoli papežově akci v dějinách Vatikánu.
Papež svou čtyřdenní návštěvu Filipín věnoval chudým. Odsoudil při ní korupci, která lidi připravuje o důstojný život, sešel se s dětmi ulice a navštívil oblasti, které předloni na podzim zdevastoval tajfun Haiyan. Na Filipínách žije v chudobě asi čtvrtina ze zhruba 100 milionů obyvatel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.