Íránský parlament dnes vyzval svět, aby ve vztahu k Teheránu neopakoval chyby z minulosti. Dva dny před ženevským jednáním šesti velmocí a Íránu poslanci pohrozili, že bude-li na Teherán vyvíjen další nátlak v otázce jaderného programu, začnou se zabývat zatím odloženými projekty. Zřejmě jde o plány na další obohacování uranu.
V parlamentu, který má 290 členů, se dnes pod dokument podepsalo 239 poslanců.
Ve čtvrtek se v Ženevě sejdou zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa s předsedou íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Saídem Džalílím. Írán chce hovořit o obecných otázkách, ale jeho partneři zřejmě budou prosazovat rokování o íránském jaderném programu. Írán je k tomu vyprovokoval čerstvými raketovými testy a také přiznáním, že buduje další zařízení na obohacování uranu.
Šéf Íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí dnes v rozhovoru se zahraničními novináři ujistil, že se jeho země nevzdá obohacováni uranu, jelikož má na tuto technologii "svrchované" právo.
Ujistil také, že Írán v Ženevě nehodlá hovořit o nově budované továrně na obohacování uranu a o ničem, co se týká jeho práva ohledně nukleárních aktivit. Řekl, že se Írán svých jaderných aktivit "ani na vteřinu" nevzdá.
"Jestliže skupina 5+1 zopakuje své chyby z minulosti, vrátí se parlament k zatím odloženému tématu," uvádí se v dokumentu, o němž se dnes jednalo v parlamentu v Teheránu. Tato poznámka se zřejmě týká zákona vyzývajícího vládu urychlit obohacování uranu. Zákon čeká na ratifikaci parlamentu.
Sálehí dnes řekl, že nově budovaný provoz na obohacování uranu odpovídá mezinárodním standardům a že Írán brzy nabídne harmonogram pro inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Továrna má prý být dokončena za 18 měsíců. Teherán tvrdí, že se v ní stejně jako v už zprovozněné továrně v Natanzu bude uran obohacovat jenom pro energetické účely.
Podezření, že nepracují na atomové bombě, ale zatím Íránci nevyvrátili. Hrozí jim čtvrté sankce, které se už připravují a mají být rozšířeny na energetický, telekomunikační a finanční sektor.
Velkou kritiku si Írán vysloužil za raketové testy, při nichž v pondělí vyslal do vzduchu i dva typy raket schopných dolétnout do vzdálenosti 2000 kilometrů. Jedna z nich byla raketa Sedžíl, již Íránci testovali poprvé teprve loni.
Velitel letectva revolučních gard Hosejn Salámí dnes prohlásil, že Írán usiluje o další a vylepšenou verzi této balistické rakety.
"Balistická síla této země je neomezená. Počet íránských raket se každým dnem zvyšuje," uvedl Salámí..
Česká vláda dnes označila přístup Íránu za destabilizaci Blízkého východu. Rakety považuje za vážnou hrozbu nejen pro Izrael, ale i pro jihovýchodní Evropu. Postup Íránu dle české vlády vyvolává znepokojení a musí vést k silnému a koordinovanému postupu, který přivede Írán k dodržování všech jeho mezinárodních závazků.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, jehož dnes citovala agentura Interfax, řekl, že íránské raketové testy by neměly posloužit jako záminka pro protiíránské sankce. Návrhy Íránu pro rokování v Ženevě podle něj nabízejí dostatečný prostor pro dialog.
Foto: FARS, ČTK/AP a Reuters