Boj proti džihádistům
Partyzánská válka. Islámský stát bude nebezpečný i po porážce
13.08.2016 21:00 Původní zpráva
Islámský stát ztrácí v Sýrii a Iráku další území a připouští, že za čas možná přijde o celé své teritorium. Jeho porážka ale neznamená zánik - naopak hrozí, že obrátí své aktivity výhradně k terorismu a stane se ještě nebezpečnějším, než je teď.
Když se bojovalo o Falúdžu, pětkrát denně zněly z megafonu u mešity výzvy, aby se dobrovolníci přidali k bojovníkům. Hlas říkal - náš stát zvítězí. Po pádu Falúdži to ustalo," popisuje uprchlík z iráckého Mosulu reportérovi německého týdeníku Der Spiegel, jak klesá bojové nadšení Islámského státu (IS). Jiné informace hovoří o tom, že někteří velitelé stěhují své rodiny do bezpečí a sami se snaží utéct pryč. A další zprávy popisují nedostatek materiálu, jídla a peněz, protože se islamistům vyprazdňuje pokladna a musejí omezovat, co se dá, včetně výplat bojovníkům na frontě.
Během léta přišli islamisté o dvě důležitá města - svoji východní výspu, iráckou Falúdžu, a západní syrské město Manbidž. První dobyla irácká armáda spolu s šíitskými milicemi, druhé Demokratické síly Sýrie (SDF) s podporou aliance vedené Američany. A ta samá koalice se chystá na dvě další důležitá města: hospodářské centrum, irácký Mosul, a syrskou Rakku, ideologickou metropoli IS, kde sídlí vedení, armádní špičky a důležité úřady.
Ještě letos v zimě bylo osvobození těchto dvou míst utopickým přáním, teď začíná nabírat konkrétní obrysy. Se zahájením útoku na Mosul počítá irácký premiér Hajdar Abádí v říjnu, operace by měla být zakončena do konce roku. S Rakkou to bude o něco složitější, kurdským milicím, které tvoří základ SDF, se do akce příliš nechce. Bojí se totiž, že by enklávu osídlenou arabským obyvatelstvem s přetrvávajícími sympatiemi k IS sice dobyly, ale nedokázali ji spravovat a udržet. Možná ale pomohou západní partneři, a pokud to vyjde, bude to znamenat skutečný přelom v ofenzivě proti IS. Islamisté pomalu, ale přece jen prohrávají - přišli už zhruba o čtvrtinu svého území.
Čekejte na pokyn
O tom, co dál s Islámským státem, diskutovali 4. srpna v Pentagonu americký prezident Barack Obama spolu s představiteli tajných služeb a armády. Konstatovali, že islamisté se už poohlížejí po nových teritoriích, a hlavně - mění strategii směrem k teroristickým útokům mimo území Sýrie a Iráku. "Skupina spoléhá na akce menšího rozsahu, s cílem šířit strach a obavy, a tak si vylepšovat svůj profil," řekl Obama. "Bereme to vážně, možnost, že jednotlivci nebo malé skupinky útočníků budou zabíjet, je teď docela reálná," dodal.
Podle listu The New York Times jde o dlouhodobou strategii, lídři IS totiž i přes určité ideologické zaslepení jednají velmi pragmaticky. Už delší dobu totiž předpokládají konec svého "státu" a přechod do ilegality. V poslední době proto rekrutovali příznivce z řad cizinců a pašovali je na své území, dotyční pak absolvovali teroristické rychlokurzy a byli po krátké době posíláni zpět s příkazem čekat, až se jim někdo ozve s dalšími pokyny.
Ten samý příkaz dostali dle některých médií i regulérní zahraniční bojovníci Islámského státu. Podle odhadů CIA může mít IS až třicet tisíc džihádistů z ciziny. To už znamená solidní teroristickou hrozbu - asi patnáct tisíc z nich pochází z islámských zemí, až deset tisíc z Ruska a bývalého SSSR. Čtyři tisíce z Evropy, z toho asi 1200 z Francie.
Jak proti teroristům?
Týdeník al-Naba vydávaný propagandistickým aparátem islamistů nabízí v jednom z posledních čísel předpověď budoucnosti islámského státu. Připouští i možnost, že IS přijde o všechna území, které má v Sýrii, Iráku a Libyi. V článku nazvaném Křižácká iluze o konci chalífátu přesvědčuje čtenáře, že IS vydrží ve virtuální podobě, i když nebude mít základnu v podobě svého vlastního územního celku: "Nevěřící křižáci, nezvítězíte, dokud nevyhladíte posledního muslima z generace, která si pamatuje náš islámský stát," píše týdeník.
Porážkou na bitevním poli tedy Islámský stát přijde o svoji materiální základnu, příjmy z daní a ropy i území, kde bylo možné zřizovat tábory a cvičit bojovníky. Bude mít jistě těžší pozici, schopnost organizovat teroristické útoky mu ale zůstane, stejně jako potřebné velitelské struktury a zpravodajské sítě.
Internetová propaganda se dá udržovat dál stejně tak z prezidentského paláce nebo z úkrytu v soukromém domě, stejně jako organizovat útoky po celém světě. Stačí k tomu chytrý telefon s aplikacemi, jako je WhatsApp, Wiber, nebo Telegram, a trochu se vyznat v bezpečné komunikaci po internetu a po sociálních sítích. I jejich prostřednictvím lze dokázat to, k čemu dřív bylo potřeba několikatýdenní vymývání mozků v mešitě, a zcela zmanipulovat mladé rekruty.
Technický pokrok v oblasti mobilní komunikace usnadňuje život teroristům a ztěžuje sledování těm, kteří to mají v popisu práce. Bezpečnostní složky a tajné služby by se proto už měly připravovat na to, co bude až, Islámský stát fyzicky skončí. Především tedy snažit se získat seznamy džihádistů, kteří bojovali v řadách IS v Sýrii a Iráku. Tyto lidi lze odhalit i během jejich cesty přes Irák nebo Turecko domů. Bude třeba také hlídat stávající navrátilce nebo další podezřelé a zdokonalit sledování elektronických aplikací.
* Proč je takzvaný Islámský stát tak úspěšný v inspirování samostatných útočníků, takzvaných osamělých vlků?
* Jakým způsobem je možné nejlépe čelit nebezpečí, které představují navrátilci z IS?
* Jak by se měla vůči propagandě islamistů postavit média?
* A jaká by měla být strategie protiteroristické koalice na územích čerstvě osvobozených od IS?
Odpovědi na tyto otázky a celý text článku najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází 15. srpna 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.