Je to křídlo? Kus sedačky? Víko od přenosné chladničky? Pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle už objevilo velkou spoustu trosek a různých plovoucích předmětů. Bohužel o žádném z nich zatím nebylo možné říct, že patří ke zmizelému Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, informoval list The Christian Science Monitor.
Značné množství odpadků pohupujících se na hladině oceánu dělá ze sisyfovského hledání zmizelého letadla ještě komplikovanější úkol. V týdnech po 8. březnu, kdy letoun zmizel, vyrazili pátrači do Indického oceánu sledovat vodítka získaná z analýz radarových údajů a možné stopy ze satelitních snímků.
"Bohužel plující odpadky vypadají hrozně podobně jako trosky letadla," řekl Malcom Spaulding, bývalý profesor oceánografie Rhodeislandské univerzity, který se do pátrání a záchranných akcí zapojuje od 70. let minulého století.
"Získali jsme satelitní snímky, ze kterých vyplývala mučivě slibná informace, že by se tam mohlo nacházet pole trosek," řekl Spaulding. "Nevíme ale, jestli je cokoli z těch trosek spojené s nehodou letadla," dodal.
Jedním z hlavních problémů je skutečnost, že oceán je podobnými poli trosek doslova posetý, uvedl oceánograf Curtis Ebbsmeyer, které studuje odpadky v moři. "Všechno, co lidstvo dělá, se v odpadcích a troskách v moři projeví," řekl.
"Domovní odpad, zbytky raketových odpalovacích stupňů, vysypaný obsah přepravních kontejnerů z lodí i ztracené rybářské vybavení pluje kolem země neseno oceánskými proudy," dodal.
Proudy v této oblasti běží od mysu Dobré naděje napříč Indickým oceánem k pobřeží západní Austrálie a na sever k Indii, než se stočí zpět k Africe nedaleko Etiopie a vrátí k mysu Dobré naděje. Obkroužit toto kolečko trvá asi tři roky.
Ebbsmeyer přirovnal oceán a jeho proudy k misce, ve které mícháme těsto na dort. "Když budete míchat pomalu, vzniknou vám v něm kousky a pásy mouky," vysvětlil. A stejně tak v oceánu vznikají shluky a pásy trosek. Některé jsou tak velké, že už se samy změnily v ostrovy.
Největším z těchto plujících polí odpadků je Velké tichomořské pole smetí, které se nachází zhruba na půl cesty mezi Havají a San Franciskem. Vědci zjistili, že ptáci žijící na ostrově Midway uprostřed Tichého oceánu se z těchto odpadků krmí.
V roce 2004 našli vědci v žaludku albatrosa kus trosek z letadla zříceného v roce 1944.
"Vědci objevili podobné pole smetí v jižní části Indického oceánu v roce 2010, ale v Indickém oceánu plují další stovky menších," dodal Ebbsmeyer.
Pokaždé, když satelitní snímky zaznamenají nové pole trosek, vyrazí vědci do terénu - tedy naskáčou do lodí a vydají se do oblasti prověřit, co vlastně družicové snímky objevily, pokud tedy danou plující kupku odpadků vůbec najdou. Často do doby, než se lodím do vymezené oblasti podaří doplout, objekty zachycené na satelitu odplavou jinam nebo se potopí.