Letecké záchranné týmy z několika asijských zemí obnovily pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle s 239 lidmi na palubě, které se ztratilo z radarů v noci na sobotu. Podle zatím neoficiálních zpráv z Vietnamu a Číny se letoun zřítil v Jihočínském moři jižně od Vietnamu. Malajsijské úřady prověřují v souvislosti se zmizením letadla i možnost teroristického útoku, citovala agentura AFP ministra dopravy.
Námořní hlídky po zmizelém stroji pátraly celou noc, informovala BBC. Letecká společnost Malaysia Airlines v neděli ráno uvedla, že vrak letounu zatím nebyl nalezen.
Malajsijské letadlo, které zmizelo na trase z Malajsie do Číny, prý mělo v minulosti poškozené křídlo. Ahmad Johari Yahya z MAS přiznal, že stroj si při kolizi s jiným letadlem v roce 2012 poškodil křídlo. "Část křídla, asi metr, se roztrhla. Firma Boeing to opravila a dala nám povolení dále letadlo používat. Opravu schválily náležité úřady," sdělil Yahya.
Do míst, kde mohlo dojít k pádu letadla, zamířili také experti z amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Jsou mezi nimi i technici ze společnosti Boeing. Jak NTSB uvedla ve svém prohlášení, tým vyrazil do Asie kvůli délce cesty již teď i přesto, že zatím nebyl objeven vrak letadla.
Podle malajsijského ministra dopravy Hishamuddina Husseina úřady zjišťují identitu čtyř podezřelých pasažérů, jsou kvůli tomu v kontaktu s různými ambasádami. Prověřují i možnost teroristického útoku. "Naše zpravodajské služby jsou v pohotovosti a informovány byly i úřady zabývající se bojem proti terorismu a dotčené země," uvedl Hussein, který je zároveň ministrem obrany. Žádné podrobnosti ale nezveřejnil.
Potvrdil nicméně, že se vyšetřovatelé z jeho země již setkali s kolegy z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a že prověřují důkladně celý seznam cestujících. Rozšířena byla rovněž oblast, ve které probíhá pátrání.
Na palubě byla dvanáctičlenná posádka a 227 pasažérů. Velké obavy vzbudila informace, že dva z nich použili ukradené pasy dvou Evropanů, Itala a Rakušana.
Prověřují se informace o pasažérech, kteří letěli na ukradené pasy. Interpol oznámil, že Malajsijci při kontrole pasažérů nevyužili jeho databázi ztracených cestovních dokladů. Doklady z databáze ztracených nebo ukradených pasů použili nejméně dva z pasažérů. Malajsijské úřady oznámily, že si oba koupili letenky přes čínského dopravce, platili v thajských bátech a zřejmě společně, protože letenky měly po sobě jdoucí čísla. Konečné destinace těchto letenek nebyly v Pekingu, ale v Evropě. Oba tyto cestující prý zachytily bezpečnostní kamery před odletem.
Interpol oznámil, že do databáze byly oba pasy zaneseny hned po krádežích v Thajsku - rakouský v roce 2012, italský loni. Interpol nyní prověřuje cestovní doklady, které předložili všichni pasažéři letadla.
Příbuzní pasažérů projevují stále větší nespokojenost nad tím, že nemají dostatek informací. Malajsijská policie varovala před následky všechny, kdo budou sociálními sítěmi šířit nepravdivé informace o letu. "Neříkejte, cokoli vás napadne, nejdřív přemýšlejte," řekl policejní inspektor Khalid Abu Bakar. Odmítl odpovědět na dotaz, zda teď letiště zpřísní kontroly, když se ukázalo, že se na palubu dostali lidé s falešnými pasy. "To, kdo přijíždí nebo opouští naši zemi, nekontroluje jenom policie," řekl.
Dodal, že Malajsie je připravena spolupracovat při vyšetřování s kýmkoli včetně amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Aerolinky se obávají nejhoršího
Záchranné operace se soustřeďují kolem místa v Jihočínském moři, kde se posádka naposledy hlásila v sobotu v 1.30 místního času (v pátek 18.30 SEČ). Pilot neodvysílal tísňový signál, což je podle letových odborníků nezvyklé. Podobný případ se odehrál v roce 2009, když rovněž bez tísňového signálu spadlo po čtyřech hodinách letu do moře letadlo společnosti Air France na trase z Brazílie do Francie.
Vietnamská letadla několik hodin po hlášení o nezvěstném stroji upozornila na velké olejové skvrny na moři jižně od Vietnamu. Podle některých expertů by mohly být prvním důkazem o havárii malajsijského letadla. Každá z olejových skvrn měří 10 až 15 kilometrů, uvedla ve svém prohlášení vietnamská vláda. Nepotvrdila, že by mohly souviset s možným pádem letadla. Jak nicméně uvedla, skvrny jsou podobné těm, které by mohly vzniknout ze dvou nádrží letounu.
Aerolinky, kterým stroj patří, vydaly v neděli ráno krátké tiskové prohlášení, ve kterém vyzvaly "všechny obyvatele Malajsie i lidi na celém světě, aby se za letoun MH370 modlili". Jak nicméně dodaly, "obávají se nejhoršího".
Boeing 777-200 startoval z Kuala Lumpuru v pátek v 17.21 SEČ a v Pekingu měl přistát ve 23.30 SEČ. Na palubě letounu byli lidé ze 14 zemí, hlavně z Číny. Podle velvyslanectví v Malajsii mezi nimi nebyli žádní Češi.
Pilot byl fanoušek Boeingu- 777, chybu prý neudělal
Pilot pohřešovaného malajsijského letadla Zaharie Ahmad Shah byl velký fanoušek Boeingu-777, a to do té míry, že v osobní volnu "létal" na tomto stroji na simulátoru. Právě tento typ letadla se ztratil po hodině letu z Malajsie do Číny v pátek SEČ a zatím o něm nejsou žádné informace. Posádka nevyslala ani tísňové volání.
Shahovi kolegové sdělili agentuře Reuters, že třiapadesátiletý kapitán letadla, na jehož palubě bylo 239 lidí, nechtěl být nikdy ničím jiným než pilotem. Pro Malaysia Airlines začal létat v roce 1981.
"Byl blázen do létání, mohli jste se ho zeptat na cokoli, vždy pomohl," řekl jeden z pilotů společnosti.
Do svého domu na předměstí Kauala Lumpuru, kde bydlí vzhledem k blízkosti letiště mnoho jiných zaměstnanců aerolinek, si prý pořídil simulátor letů stroje Boeing-777. Na facebookovém účtu je Shah zachycen před simulátorem se třemi počítačovými monitory.
"Popichovali jsme ho a ptali se ho, proč si práci nosí domů," vyprávěl jeho kolega. Shah byl prý také sběratel dálkově ovládaných letadel a také vrtulníků. Měl osvědčení malajsijské agentury civilního létání pro zkoušení pilotů na simulátorech. Naprostá většina těch, kdo o něm něco vědí, vyloučila, že by mohl mít podíl na zmizení letadla.
"Věděl o boeingu všechno. Muselo se mu něco stát. Mohl se zhroutit celý elektrický okruh letadla," řekl pilot, který Shaha znal.
Shah u Malaysia Airlines létal také na jiných strojích. Měl nalétáno 18 tisíc hodin, druhý pilot Fariq Abdul Hamid pak přes 2700 hodin.
"Boeing-777 nespadne jen tak z nebe. Je to jedno z nejbezpečnějších letadel na světě," řekl bývalý pilot agentuře Reuters.
Pátrání po letadle pokračuje, úřady prověřují i terorismus
Zahraničí
9. 3. 2014 08:25Pohřešovaný Boeing 777-200 (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Laurent Errera