Po náletu <span>nařízeném Němci</span> v Kundúzu roste kritika Berlína 

Zahraničí
6. 9. 2009 12:07
Devatenáctiletý mladík popálený při útoku na cisterny v Kundúzu.
Devatenáctiletý mladík popálený při útoku na cisterny v Kundúzu.

F-15 tankuje ve vzduchu nad Afghánistánem.Po pátečním bombardování dvou cisteren, při němž v afghánském Kundúzu zahynuly desítky civilistů, čelí německá vláda stále větší mezinárodní kritice. EU hovoří o tragédii. Útok na cisterny nařídil německý velitel oblasti - oficiálně z obav, že vozy uloupené taliby by mohly být použity k útoku na vojáky bundeswehru.

Vyšetřování NATO však Němce tlačí stále více do kouta. Při útoku podle něj zahynulo až 125 lidí, tedy mnohem více než dosud uváděná čísla. Mezi mrtvými byly dvě desítky civilistů včetně dětí - zbytek byli zřejmě ozbrojenci. Aliance rovněž dále zkoumá, jestli při bombardování nákladních vozů převážejících letecký benzin nedošlo k nějakým komunikačním problémům mezi německými jednotkami a americkými ozbrojenými silami.

Pochybnosti o počtu obětí nevyjasnil ani guvernér provincie Kundúz Muhammad Umar. Oznámil, že podle jeho informací zemřelo 54 lidí včetně šesti civilistů. Údaje o mrtvých a zraněných poskytované afghánskou stranou, tedy policisty a lokálními a ústředními úřady v Kábulu, se už od samého počátku lišily až o desítky.

Nezbývalo než zaútočit

Spolkový ministr obrany Franz Josef Jung (CDU) mezinárodní výtky rázně odmítá. Fakta jsou podle něj jasná. Letecký zásah NATO na ukradené cisterny v Kundúzu vyžádaný bundeswehrem byl nezbytný.

ČTĚTE TAKÉ: Afghánistán: peklo na zemi nařídil německý plukovník 
                        
Je čas stáhnout zahraniční armády z Afghánistánu?
                        Generál USA: V Afghánistánu je nutná nová strategie

Devatenáctiletý mladík popálený při útoku na cisterny v Kundúzu. "Detailní průzkum našimi silami trvající několik hodin jasně naznačoval, že se Taliban zmocnil vozů s cisternami asi šest kilometrů od našeho tábora, aby uskutečnil útok na základnu našich vojáků v Kundúzu," řekl Jung listu Bild am Sonntag.

Kdyby se jim to podařilo, mělo by to podle ministra pro vojáky bundeswehru strašlivé následky.

"Proto považuji rozhodnutí německého velitele na místě za správné," dodal Jung. O leteckou podporu (Close Air Support) požádal velitel německého rekonstrukčního týmu v Kundúzu, plukovník Georg Klein. Nejen o podporu požádal , ale poté vydal i rozkaz k bombardování. Spolkový ministr obrany nemá "vůbec žádné pochopení" pro hlasy, které bez znalosti situace a pozadí události velmi časně kritizují zvolený vojenský postup. To je nespravedlivé vůči obtížné situaci, v níž se vojáci bundeswehru pod Hindúkušem nacházejí.

Na místě bombardování pracuje vyšetřovací tým NATO.Podle informací listu Washington Post, které se odvolávají na nejmenované činitele NATO, se však Němci prohřešili proti direktivě aliance. Své rozhodnutí bombardovat učinili na základě zprávy jediného informátora, uvádí deník.

Podle Washington Post uvádí expertní tým NATO, který pracuje na místě bombardování, až 125 mrtvých, z toho mají být dvě desítky civilistů včetně dětí.  

Taliban ve svém sobotním prohlášení tvrdil, že mezi mrtvými nejsou žádní muži jeho.

Nejvyšší velitel sil NATO v Afghánistánu generál Stanley McChrystal slíbil důkladné vyšetření případu, svoje vyšetřovatele vyslal na místo i afghánský prezident Hamíd Karzáí. McChrystal v sobotu připustil, že při útoku NATO byli zraněni i civilisté, ale o mrtvých nemluvil.

Ministr Jung brání rozkaz německého velitele k náletu na cisterny.Ještě do doby před několika měsíci byla provincie Kundúz poměrně klidná. V posledních měsících je však častým dějištěm útoků. Povstalci tam nabírají nové posily, které přicházejí z Tádžikistánu právě přes Kundúz.

Bundeswehr podle německého tisku tento týden překvapilo, že v provincii zahájily bojové operace i americké pozemní jednotky.

Ukradené cisterny byly součástí konvoje se zásobami pro spojenecké síly v Afghánistánu.

Pro mezinárodní síly přišel útok v nevhodnou dobu. Už po svém nástupu do čela NATO McChrystal vyhlásil novou strategii na lepší ochranu civilistů a získání jejich sympatií.

Podle původních zpráv zahynulo při výbuchu cisteren až 90 lidí, z nichž polovinu tvořili povstalci. Podle sobotního vyjádření afghánského ministra vnitra bylo při náletu zabito 56 talibů.

Foto: ČTK/AP, Reuters a Pentagon

Autor: - pp -, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ