<span>Podvodník Karzáí</span> prezidentem a zoufalý Západ

Zahraničí
17. 11. 2009 10:35
Kontroly v Kábulu. Karzáí nemá pod kontrolou ani metropoli.
Kontroly v Kábulu. Karzáí nemá pod kontrolou ani metropoli.

Špičkoví západní politici se s Karzáím (uprostřed) raději už nefotí.O tom, jak moc se zhoršila pověst Hamída Karzáího, svědčí karikatura v listu The Economist, na níž je čerstvě znovuzvolený afghánský prezident zobrazen, jak sedí u stolu mezi Mahmúdem Ahmadínežádem a Robertem Mugabem, píše agentura Reuters.

Afghánský prezident, jehož inaugurace pro druhé funkční období je plánována v Kábulu 19. listopadu, možná ještě není na Západě považován za takového vyvrhele jako vůdci Íránu a Zimbabwe.

Ovšem prostá skutečnost, že se takovéto srovnání zdá být trefné, svědčí o tom, jak zásadně byla Karzáího image poškozena při srpnovém prezidentském hlasování, jež bylo poznamenáno množstvím podvodů a jež vrhá pochyby na další západní vojenskou angažovanost v Afghánistánu bránící Karzáího vládu před povstaleckým hnutím Taliban.

Vše o podvodných afghánských volbách najdete ZDE

Na Karzáího minulou inauguraci před pěti lety přicestoval americký viceprezident Dick Cheney a ministr obrany Donald Rumsfeld, přičemž Cheney označil tuto událost za "historický okamžik v životě afghánského národa a v dějinách lidské svobody". Kteří činitelé zavítají na inauguraci tentokrát a jak se budou v jejím průběhu ke Karzáímu chovat, zůstává otázkou.

Minulý týden vyrazily do Afghánistánu zástupy vysoce postavených představitelů západních zemí - australský premiér, německý ministr obrany, šéfové diplomacií Švédska a Norska - žádný z nich se ale na veřejnosti s Karzáím neobjevil.

Západní politici jako by se naopak předháněli v co nejrazantnějším tlaku na Karzáího, po němž žádají reformy vlády, kterou považují za nekompetentní, zkorumpovanou a stěží legitimní.

"Nejsem ochoten ohrožovat životy britských mužů a žen kvůli vládě, která nevystupuje proti korupci," prohlásil nedávno britský premiér Gordon Brown.

Šéf sboru náčelníků štábů americké armády Mike Mullen konstatoval, že Karzáího legitimita mezi Afghánci je "momentálně v nejlepším případě zpochybněna, v tom nejhorším neexistuje".

Volební urny se stovkami tisíc falešných hlasů. Západ gratuluje.Karzáí a jeho spolupracovníci na to odpovídají se stále silnější hořkostí v hlase. Když vyslanec OSN v Kábulu vyzval, aby byli z vlády vyloučeni kmenoví válečníci, Karzáího ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení odsuzující "politické a diplomatické kruhy jistých zahraničních zemí".

V rozhovoru s americkou televizí PBS Karzáí podotkl, že vinu nese Západ, poněvadž právě Západ se svými špatně řízenými a neprůhlednými humanitárními programy do Afghánistánu korupci přinesl.

"Západní oddíly v Afghánistánu mají na zřeteli jen zájmy svých vlastních zemí a kdyby se stovky zahraničních zaměstnanců OSN - evakuovaných ze země poté, co pět z nich bylo zabito při atentátu - nikdy nevrátily, Afghánistán by je nepostrádal," dodal Karzáí.

Hořící cisterna v centrálním Afghánistánu.Obamova vláda měla s Karzáím problémy od okamžiku, kdy převzala moc od prezidenta George Bushe, který naopak afghánského prezidenta považoval za svého blízkého spojence a často s ním diskutoval.

Napjaté vztahy se dále zhoršovaly v týdnech politického vakua, které vzniklo po afghánských prezidentských volbách konaných 20. srpna. Karzáí na veřejnosti tvrdil, že při volbách nedošlo prakticky k žádným podvodům, ačkoli o opaku svědčila řada důkazů, včetně celých vesnic hlasujících stoprocentně pro něho.

ČTĚTE TAKÉ: Afghánský policista zastřelil pět britských vojáků
                        Proč jsme v Afghánistánu? Diplomat USA rezignoval na úřad

Tento měsíc byl Karzáí konečně potvrzen jako vítěz voleb, přestože komise OSN dospěla k názoru, že téměř třetina hlasů pro Karzáího byla falešná. I po vyloučení neregulérních hlasů totiž prezident byl stále před svým hlavním vyzývatelem, exministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem, s nímž se měl utkat v druhém kole voleb. To bylo nakonec zrušeno, když z něj kvůli obavám z dalších podvodů Abdulláh odstoupil.

Vojáci USA v boji s Taliby na jihu země.Oči Západu se nyní upírají na Karzáího budoucí vládu, která by měla být jmenována krátce po inauguraci. Diplomaté v Kábulu vyjadřují optimismus, že technokraté šéfující klíčovým ministerstvům v uplynulých letech ve funkcích převážně zůstanou, ačkoli zároveň očekávají, že Karzáí nabídne některá místa svým spojencům z řad kmenových válečníků, kteří mu pomohli volby vyhrát.

V den Karzáího minulé inaugurace v roce 2004 list The Washington Post napsal: "Příští týden by měl Karzáí určit členy svého nového kabinetu, jehož složení bude podrobně zkoumáno, aby se ověřilo, zda (afghánský prezident) činí kroky k omezení vlivu kmenových válečníků, kteří nadále ovládají velkou část země."

Po pěti letech stojí Karzáí před stejnými požadavky. Jeho západním spojencům ale dochází trpělivost.

Foto: ČTK/AP a Reuters
   

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ