Tragédie u Bornea
Pokusil se airbus přistát na vodě? Odpovědí černé skříňky
02.01.2015 06:55 Aktualizováno 02.01. 10:50
Speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením bude dnes pátrat po černých skříňkách ze zříceného indonéského airbusu, který se v neděli potopil u ostrova Borneo. Na palubě letounu společnosti AirAsia podle dostupných informací zahynulo všech 162 osob.
Špatné počasí zatím maří pátrání a brání potápěčům, aby hledali vrak letounu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaya do Singapuru. Vlny jsou vysoké kolem tří metrů, což nasazení potápěčů prakticky znemožňuje. Než se podaří najít a vylovit černé skříňky, uplynou podle některých odborníků možná týdny.
Mezitím se objevila teorie, která vychází z poznatků na místě havárie, že airbus se možná pokusil přistát na vodě a až poté se potopil. Dosavadní vyšetřování rovněž ukázalo, že letoun zřejmě před svým zřícením vystoupal do příliš velké výšky. Kvůli počasí? Podmínky v této výšce stroj nemusel zvládnout.
Pátrání se soustřeďuje na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Zprávy o tom, že záběry ze sonarů pod hladinou identifikovaly temný předmět, který by mohl být trupem letadla, se ale nepotvrdily.
I kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám bylo dosud vytaženo z moře jen 16 těl, z toho sedm během dnešního dne. Většinu z nich nalezla americká námořní loď. Vrtulník poté dopravil těla z torpédoborce USS Sampson do města města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Ostatky čtyř obětí již byly identifikovány a předány pozůstalým.
Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. V případě, že budou nalezeny i černé skříňky, bude možné zjistit, co bylo příčinou zřícení letounu.
Jak uvedl jeden z indonéských vyšetřovatelů Toos Saniotoso, jeho experti "se snaží prošetřit veškeré aspekty". "Ať již jde o lidský faktor, technickou stránku, operační stránku, řízení letového provozu - všechno je pro nás velmi důležité," dodal Saniotoso.
Velký problém představuje hlavně špatné počasí, uvedl šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo. V pátek v místě nehody mrholilo a oblačnost nebyla nijak velká, nicméně pro příští dny meteorologové předpovídají déšť, silný vítr a až čtyřmetrové vlny.
Ostatky letounu se rovněž mohou neustále pohybovat kvůli silným mořským proudům.
Na místě neštěstí operují lodě z Indonésie, Malajsie, Singapuru a Spojených států. Ze vzduchu pátrá po troskách stroje devět letadel, které prohledávají oblast o rozloze 13.500 čtverečních kilometrů. Dva letouny se 72 záchranáři a ještě speciální pátrací ponorku poslalo i Rusko.
V příštích hodinách by se k nim měly připojit ještě další dvě japonské lodě a tři vrtulníky. Jak Soelistyo odhaduje, trup letounu by se mohl nacházet v hloubce 25 až 30 metrů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.