<span>Porážka je konečná,</span> tamilští tygři složili zbraně

Zahraničí
17. 5. 2009 11:26
Srílanští vládní vojáci odřízli 'tygrům' poslední ústupovou cestu.
Srílanští vládní vojáci odřízli 'tygrům' poslední ústupovou cestu.

Srílanští vládní vojáci odřízli 'tygrům' poslední ústupovou cestu.Srílanští tamilští rebelové dnes oznámili, že ukončují boje. Na ostrově tak končí téměř 26 let trvající válka srílanskou vládou a separatisty z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), jež stála životy téměř osmdesát tisíc lidí. Vítězství nad rebely ohlásil už v sobotu prezident Mahinda Radžapaks.

Povstalci jsou vojensky poraženi, uvedl včera Radžapaks při státní návštěvě Jordánska. Připomněl přitom, že mnoho lidí na světě si myslelo, že LTTE je neporazitelná. Po prezidentových slovech propukly na mnoha místech Srí Lanky (Cejlonu) mohutné oslavy.

"Vrátím se do země, která byla úplně osvobozena od barbarských činů LTTE," dodal. Radžapaks poté přerušil návštěvu Jordánska a zamířil zpět do vlasti.

"Tato bitva skončila trpce," prohlásil přední představitel organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu v komuniké zveřejněném na internetové stránce Tamilnet.com, blízké separatistům. "Proti nepříteli, který zabíjel naše lidi, nám nezbývá nic jiného, než nechat umlknout své zbraně. Litujeme životů, které byly zmařeny."

Srílanská armáda dnes oznámila, že pravděpodobně našla tělo vůdce tamilských rebelů Vélupilláího Prabhákarana. Jeho identita však ještě nebyla potvrzena. V poslední fázi bojů zatlačila srílanská armáda vzdorující tygry na území ne větší než jeden kilometr čtvereční.

Srílanští vojáci dnes zabili nejméně sedmdesát bojovníků LTTE, kteří se pokusili uprchnout z obklíčené bojové zóny na severu ostrova, v níž se podle armádních zdrojů nenacházejí už žádní civilisté.

Vojenský mluvčí Udaja Nanajakkara sdělil, že separatisté převlečení za civilisty se pokusili prorazit ven ze stále se zmenšujícího území ovládaného povstalci a uprchnout na šesti lodích. Vojáci ale jejich pokus zmařili a zabili značný počet separatistů. Zatím bylo podle jeho slov nalezeno sedmdesát těl, ale tento počet může ještě stoupnout.

Mezi mrtvými nebyli nejvyšší velitelé LTTE. Podle armády chtějí spáchat hromadnou sebevraždu. Odpálením výbušniny na vlastním těle prý někteří tamilští bojovníci již útočí na srílanské vojáky.

Srílanská vláda dnes ale nabídku tamuislkých separatistů na složení zbraní odmítla s
poukazem na to, že se v bojové zóně již nenacházejí žádní civilisté, a proto není žádný důvod bitvu přerušit.

Civilisté uprostřed front i jako živé štíty

V posledních dnech panovaly velké obavy o osud desetitisíců civilistů, které LTTE proti jejich vůli zadržovala v bojové zóně, kde jich asi osm tisíc přišlo v prudkých bojích o život a dalších téměř 17 tisíc bylo zraněno. Podle srílanských vojsk se ale již všem padesáti tisícům civilistům podařilo za poslední tři dny oblast bojů opustit.

Civilisté prchají z oblastí bojů na severu Srí Lanky.Jen v uplynulých 24 hodinách prý uprchlo 36 tisíc lidí. Informace však není možné nezávisle ověřit, novinářům i humanitárním pracovníkům je přístup do oblasti stále zakázán.

Ulevilo se nám, když jsme slyšeli, že všichni civilisté opustili zónu bojů," prohlásil přesto mluvčí OSN Gordon Weiss. Za poslední měsíce podle odhadů z území kontrolovaného LTTE uprchlo téměř čtvrt milionu civilistů.

Srílanská vláda opakovaně obvinila tamilské tygry, že využívají civilisty jako živé štíty. Byly to ale vládní jednotky, které opakovaně způsobovaly masakry mezi civilisty palbou z děl a  leteckým bombardováním, opakovaně i v nemocnicích. Tamilové kritizovali zbytek světa, že k jejich urpení zlstává v podstatě lhostejný.  

Srí Lanka slaví vítězství nad separatisty

Po sobotním prohlášení prezidenta Mahindy Radžapakse, který ohlásil vítězství ve čtvrtstoletí trvající občanské válce, vyšly dnes do ulic tisíce Srílančanů, aby tancem a ohňostroji očekávanou událost oslavily.

Jásot nad doražením tygrů."Slavíme vítězství proti terorismu," prohlásil dvaatřicetiletý pouliční prodavač Sudžíva Anthonis. "Tohle vítězství zajistí lepší budoucnost příštím generacím," byl přesvědčen další z oslavujících.

Podle spolupracovníka srílanského prezidenta, který si nepřál být jmenován, Radžapakse buď ještě dnes, nebo v pondělí v televizi formálně vyhlásí vítězství, které si země bude každoročně připomínat v oslavách Dne národního osvobození (National Liberation Day).

Po desítkách let stačilo na "doražení" tygrů jen několik měsíců

Tygři osvobození tamilského Ílamu vedou od roku 1983 ozbrojený boj za nezávislý stát na severu a východě Srí Lanky, kde tvoří hinduističtí Tamilové většinu obyvatelstva. Konflikt si dosud vyžádal až 80 tisíc životů. LTTE jsou v USA a v některých dalších státech na seznamu teroristických organizací.

V řadách tygrů bojovalo nemálo žen.Závěrečnou, dnes již vítěznou ofenzivu na tamilském severu ostrova zahájila srílanská armáda letos v lednu.

Během několika měsíců vojáci rozbili stínový tamilský stát a postupně zatlačili ozbrojeného protivníka na maličký prostor.

Kolik při mohutné operaci padlo vojáků pravidelné armády a tamilských vojáků lze jen odhadovat. Ani jedna ze stran k tomu nezveřejňovala žádné údaje, které by šlo nezávisle ověřit.

 Vývoj ozbrojeného konfliktu na Srí Lance od roku 1983

     23. července 1983 - Rozsáhlé národnostní nepokoje mezi Tamily a Sinhálci přerostly v ozbrojený boj.
    Červenec 1985 - V Bhútánu poprvé jednali představitelé srílanské vlády a Tamilů, rozhovory však ztroskotaly.
    29. července 1987 - Podepsána indicko-srílanská dohoda o řešení etnického konfliktu na Srí Lance, která nabízela Tamilům na severovýchodě omezenou autonomii. Tygři dohodu odmítli.
    30. července 1987 - Na žádost srílanské vlády byly na ostrov vyslány indické mírové síly. Z ostrova se stáhly v březnu 1990.
    2. ledna 1989 - Srílanským prezidentem se stal Ranasinghe Premadasa, který nabídl radikálním skupinám mírový dialog. V květnu 1993 byl Premadasa zabit.
    Květen 1989 - V Kolombu poprvé oficiálně jednala vláda a vedení LTTE, které požadovalo stažení indických jednotek.
    Prosinec 1989 - LTTE byla uznána za politickou stranu, násilí se však ani poté nevzdala.
    21. května 1991 - Byl zavražděn indický prezident Rádžív Gándhí. V červnu 2006 se LTTE za atentát omluvila.
    3. ledna 1995 - Tamilští separatisté obnovili jednání o zastavení palby přerušené v říjnu 1994; rozhovory plánované na duben se však neuskutečnily a Tygři příměří odvolali.
    27. července 1995 - Srílanská prezidentka Čandrika Kamaratungová předložila mírový plán, v němž navrhla vytvoření federace, a Tamilům nabídla širokou autonomii.
    2. prosince 1995 - Vládní jednotky dobyly hlavní základnu LTTE Jápané; Tygři přesunuli hlavní stan a pokračovali v boji.
    21. února 2002 - Vláda a LTTE uzavřely časově neomezenou dohodu o příměří, která vstoupila v platnost 23. února 2002.
    Září 2002 - V Thajsku se po sedmiletém přerušení konalo první kolo mírových jednání mezi vládou a představiteli LTTE. Do března 2003 se ukutečnilo šest jednacích kol.
    21. dubna 2003 - LTTE oznámila, že kvůli nesouhlasu s klíčovými body mírového procesu zastavuje jednání s vládou.
    4. března 2004 - LTTE se rozpadla na dvě křídla. Odštěpenecká frakce Vinajagamúrthího Muralitharana vzápětí nabídla srílanské vládě novou dohodu o příměří, ta ji však odmítla.
    Prosinec 2005 a leden 2006 - LTTE zásadně porušila příměří z roku 2002, když její příslušníci zabili kolem čtyř desítek příslušníků srílanských ozbrojených sil.
    25. ledna 2006 - LTTE souhlasila s obnovením mírových jednání.
    11. července 2007 - Vláda oznámila, že vyhnala rebely z jejich posledního útočiště v džungli na východě země.
    2. ledna 2008 - Kvůli nekončícímu násilí ze strany separatistů srílanská vláda formálně odstoupila od příměří uzavřeného v roce 2002 a zahájila proti povstalcům další ofenzivu.
    21. ledna 2009 - Armáda vyhlásila takzvanou bezpečnostní zónu v severovýchodní oblasti ostrova, aby umožnila asi čtvrt milionu civilistů opustit území držené tamilskými povstalci a uchýlit se do oblastí pod kontrolou vlády.
    16. května 2009 - Armáda oznámila dobytí poslední části pobřeží, které ještě ovládali povstalci z LTTE. Srílanský prezident poté ohlásil vítězství v dlouholeté občanské válce.
    17. května 2009 - Tamilští rebelové oznámili, že ukončují boje.   

Foto: ČTK/AP a Reuters

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ