Vysoce postavený pracovník jihokorejského ministerstva obrany byl v pondělí propuštěn, protože nově zvolenému liberálnímu prezidentovi Mun Če-inovi úmyslně zamlčel, že k dosud instalovaným součástem amerického protiraketového štítu THAAD přibudou další čtyři odpalovací zařízení.
Rozmístění systému protiraketové obrany THAAD na jihokorejském území dovolila Spojeným státům ve světle jaderných hrozeb z KLDR Munova konzervativní předchůdkyně, sesazená prezidentka Pak Kun-hje. Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, z nichž dvě byly instalovány na sklonku dubna, jen několik dnů před Munovým nástupem do úřadu. Ten už během prezidentské kampaně uvedl, že o rozmístění štítu by měl rozhodnout budoucí prezident.
Systému THAAD se obávají Čína a Rusko. Nelíbí se jim, že by radary štítu mohly sledovat i jejich vojenské aktivity.
Prezidentův úřad minulý týden zjistil, že zbylé čtyři odpalovací zařízení byly do Jižní Koreje dopraveny, aniž se o tom představitelé ministerstva obrany zmínili na informativních schůzkách na sklonku května. Prezident Mun nařídil věc prošetřit a incident označil za "velmi šokující".
Podle pondělního prohlášení prezidentovy kanceláře ze šetření vyplynulo, že náměstek ministra Wi Sung-ho úředníkům ministerstva nařídil, aby o čtyřech odpalovacích zařízeních ve zprávách mlžili. Náměstek vyšetřovatelům řekl, že tak postupoval, protože jihokorejská a americká armáda nechtěly, aby se informace o dalších odpalovacích zařízeních dostala na veřejnost. Údajně to chtěl prezidentovi sdělit ústně, ale neučinil tak.
Baterie THAAD sestává ze šesti odpalovacích zařízení, která jsou schopna odpálit až 48 antiraket, dále pak z řídících jednotek, radaru a dalších prvků. Systém je určen především proti balistickým raketám krátkého a středního doletu.