Při vzpouře v bangladéšské Dháce zabito až 50 důstojníků
26.02.2009 07:12
Možná až 50 mrtvých důstojníků si vyžádala středeční vzpoura příslušníků pohraniční stráže v Bangladéši. Dnes to prohlásil tamní náměstek ministra spravedlnosti poté, co vláda získala znovu kontrolu na štábem vzbouřenců v metropoli Dháce.
Ti krátce po půlnoci začali odevzdávat zbraně výměnou za slib amnestie a splnění jejich požadavků. Dnes ráno se ale nepokoje rozšířily do dalších měst. Žádné nové oběti zatím nejsou hlášeny.
"Mluvili jsme s vojáky a oni říkali, že 50 důstojníků je mrtvých," uvedl podle AFP Kamrul Islám s tím, že toto číslo nemůže potvrdit, neboť úřady ještě neviděly jejich těla. Z komplexu bylo také evakuováno na 50 žen a dětí poté, co povstalci začali kapitulovat.
ČTĚTE TAKÉ: Bangladéš nabízí amnestii vzbouřeným pohraničníkům
Dosavadní informace hovořily o tom, že pohraničníci při obsazování svého generálního štábu v Dháce zastřelili pět lidí a přes 30 dalších zranili. Současně zajali asi stovku důstojníků armády, která proti nim zasáhla. "Strážci začali odevzdávat zbraně poté, co jsme jim nabídli amnestii," prohlásila po opuštění štábu ministryně vnitra Sahara Khatunová, která s povstalci vyjednávala a dohlížela na kapitulaci. Bangladéšská televize ukazovala záběry vojáků, kteří jeden po druhém vycházeli z budovy a odevzdávali svou výzbroj.
"Slíbili jsme jí, že složíme zbraně a vrátíme se do našich kasáren. Souhlasila s tím, že naše požadavky budou postupně splněny," zdůvodnil rozhodnutí vzbouřenců ukončit po zhruba 20 hodinách ozbrojený odpor zástupce velitele pohraničníků po jednání s premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou. Ta dnes ráno svolala mimořádné jednání vlády o situaci v Dháce.
Nepokoje se však podle policie mezitím přesunuly mimo metropoli. Střelbu a ozbrojené pohraničníky v ulicích hlásí z více než půltuctu bangladéšských měst.
Příčinou vzpoury Bangladéšských pušek (Bangladesh Rifles - BDR), jak se polovojenské oddíly pohraničníků oficiálně jmenují, byly neshody kolem platů pohraničníků, jejich vybavení a dalších výhod. Požadují prý také lepší stravování a možnost účastnit se mírových misích OSN, které jsou dobře placené.
ČTĚTE TAKÉ: Bangladéšané věří v návrat demokracie po volbách
Jednotky BDR mají celkem asi 3000 až 4000 mužů. Jejich hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají povoláváni i na pomoc armádě či policii. Oficiální zdroje odmítly možnost, že vzpoura byla pokusem o puč. Od svého oddělení od Pákistánu v roce 1971 byl Bangladéš dějištěm řady státních převratů.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.