Proroka nám zkrátka karikovat nebudete. Jestli ano, tak...

Zahraničí
8. 2. 2015 08:00
První obálka Charlie Hebdo po útoku na redakci.
První obálka Charlie Hebdo po útoku na redakci.

Muslimové uspořádali po lednovém útoku na pařížskou redakci týdeníku Charlie Hebdo četné protesty proti hanobení svého Proroka. List se ho podle nich dopouštěl publikováním karikatur Mohameda. A udělal to podle nich znovu i po útoku, při němž před měsícem zahynulo 12 lidí. Islám zpodobování Mohameda zakazuje jakýmkoli způsobem.

I ti z francouzských muslimů, kteří po atentátu dvou francouzských muslimských radikálů vyjadřovali strach z toho, že s nimi budou házeni automaticky do téhož pytle, se nemohou se solidárním heslem Je suis Charlie ztotožnit. "Pro muslima je Prorok Mohamed důležitější než vlastní rodiče," řekl jeden z nich. Redakce Charlie Hebdo prý byla předem varována, a přesto si dál z Proroka dělala legraci. Většina francouzských muslimů se však shoduje v tom, že vražda není přiměřený trest.

Organizace islámské spolupráce (OIC), která sídlí v Saúdské Arábii, týdeníku pohrozila žalobou. Šéf OIC a bývalý saúdskoarabský ministr kultury Ijád Madaní označil zveřejnění nového čísla Charlie Hebdo s další kresbou Mohameda na obálce za "pitomý krok, na nějž je třeba reagovat právními prostředky". "Studujeme evropské a francouzské zákony, abychom mohli zahájit kroky proti Charlie Hebdo," dodal.

Teroristé z Islámského státu vzdávají na videu hold útočníkům na redakci Charlie Hebdo.Saúdskoarabský imám Ísá Asírí se nechal slyšet, že "vraždy jsou jediný jazyk, jemuž židé a křesťané rozumějí. Zesměšňování Proroka je akt odpadlictví. Každý, kdo se toho dopustí, muslim nebo bezvěrec, musí být zabit, a to i když to odvolá," řekl Asírí.

Radikálové z Islámského státu vyzvali muslimy k dalším útokům na západní cíle. Hodlají prý považovat za nepřátele každého, kdo takovou příležitost, jestliže se mu naskytne, nevyužije.

Noviny v muslimských zemích se vyhnuly otištění nového čísla francouzského časopisu a někde byly potrestány i za to, že poukázaly na kampaň solidarity. To byl případ íránského listu Mardome emrúz, který nechaly úřady zavřít za to, že na své titulní straně zveřejnil fotografii herce George Clooneyho s odznakem Je suis Charlie.

V Indii zakázali urdský list Avadhnama a zatkli jeho šéfredaktorku Širín Dalviovou za otištění karikatur s Mohamedem. Žena je na svobodě na kauci, ale byla obviněna v šesti bodech, na veřejná místa teď chodí jenom se zakrytou tváří v burce.

Turci: Obětmi jsou muslimové

Západ pohlíží na útok na Charlie Hebdo hlavně jako na ohrožení svobody slova. To, jak se na něj dívají muslimové, naznačuje čerstvý průzkum veřejného mínění z Turecka. Jenom 16 procent lidí se ztotožňuje s názorem, že šlo o útok na svobodu slova. 56 procent trvá na tom, že týdeník chyboval urážkami Mohameda, pětina účastníků průzkumu je toho názoru, že se redakci dostalo toho, co zasloužila.

Jenom 31 procent lidí označuje atentátníky za radikální islamisty. 44 procent lidí za viníky považuje zahraniční tajné služby. Členy redakce vidí jako oběti pouze 22 procent osob, 24 procent si myslí, že oběťmi jsou evropští muslimové a 43 procent za oběť považuje islámský svět.

Protesty proti Charlie Hebdo v Pákistánu.V Izraeli se musel týdeníkem Charlie Hebdo zabývat nejvyšší soud a ve středu zakázal dodatečné vydání nového čísla, což chtěla zajistit strana ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Na soud se kvůli tomu obrátili arabští členové izraelského parlamentu a vyhráli.

V Pákistánu vyhlásil bývalý ministr železnic Ghulám Ahmad Bilúr v parlamentu, že by rodinám atentátníků na Charlie Hebdo měla být vyplacena odměna. Případ se dostal do zahraničních médií, i když v Pákistánu je Bilúr považován za populistu, který učiní pro svou popularitu cokoli. Pákistánští kreslíři tvrdí, že většina Pákistánců nechápe francouzskou satiru, která je namířena především na pokrytectví islámu, ne na Mohameda.

V Íránu využili rozruchu kolem Charlie Hebdo k vypsání soutěže o nejlepší karikaturu holocaustu. Zájemci mají materiály dodat do 1. dubna a vítěz se může těšit na odměnu v přepočtu 290 tisíc korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK/PA/ZUMA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ