Radikální fronta An-Nusra obnovila boje na severu Sýrie i v jejích pobřežních oblastech a dva dny před ohlášeným zahájením dalšího kola syrských mírových rozhovorů tak ohrožuje příměří. Podle organizace syrských ochránců lidských práv SOHR se aktivizovala rovněž organizace Islámský stát (IS), která dobyla zpět město Ar-Raj na turecké hranici. I když příměří dohodnuté v únoru se netýká ani jedné z těchto skupin, operace syrské armády proti nim mohou příměří ohrozit.
An-Nusra zahájila ofenzivu na třech frontách - v provinciích Aleppo, Hamá a Latákíja, řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Syrská armáda potvrdila, že "ozbrojené skupiny" se snaží útočit na vojenské pozice v Latákíji a Hamá, ale postoupit se jim prý nedaří.
Ruská armáda dnes uvedla, že syrským vojákům pomáhá bojovat proti extremistům z fronty An-Nusra, kteří se nacházejí v okolí Aleppa. Podle generála Sergeje Rudského se jihozápadně a severně od Aleppa pohybuje téměř 10 tisíc islamistických bojovníků. Jejich plánem je odstřihnout strategickou dálnici, která město spojuje se zbytkem země. Syrská armáda se jim s pomocí ruských letounů snaží tento plán zmařit. Není nicméně v plánu "vtrhnout přímo do Aleppa", dodal Rudskoj. Generálovo prohlášení je v rozporu se slovy syrského premiéra Vaíla Halkího, který o víkendu oznámil, že syrská armáda spolu s ruským letectvem připravují rozhodující ofenzivu k osvobození severosyrského Aleppa.
Mírové rozhory mají být obnoveny ve středu v Ženevě a jejich koordinátor, zmocněnec OSN Staffan de Mistura, dnes jednal v Damašku s ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Novinářům pak řekl, že žádal, aby Damašek udržel příměří a umožnil další humanitární dodávky. Mualim ale řekl, že dohodu o klidu zbraní porušují teroristé na příkazy vydávané v Turecku a Saúdské Arábii. Obě tyto země patří ke kritikům režimu prezidenta Bašára Asada a stojí za opozicí. Mualim řekl, že tyto skupiny vyvolávají nové konflikty, aby zmařily mírové rozhovory.
Humanitární pomoc
Podle minulých dohod mají bojující strany také zajistit humanitární zásobování civilistů. OSN dnes oznámila že ze vzduchu dopravila potraviny několika tisícům lidí ve východosyrském městě Dajr az-Zaur, které od roku 2014 obléhají bojovníci IS. Podle informací OSN tam jsou lidé mořeni hladem a někteří pojídají trávu. Shazování jídla z letadel zajišťuje Světový program pro výživu (WFP), který chce v těchto dodávkách pokračovat. V pondělí bylo podle médií shozeno 20 tun potravin, které už převzal Červený půlměsíc. WFP se v uplynulých týdnech snažil zapracovat na vylepšení složité operace shazování potravin. Předchozí únorový pokus o distribuci pomoci totiž značně selhal. Podle OSN tehdy shozené palety s jídlem minuly cíl nebo byly zničeny, když se dodávkám neotevřely padáky.
Příslušníci IS bojují o Dajr az-Zaur jako o klíčovou oblast, která umožňuje udržet spojení mezi oddíly IS v Iráku a syrské Rakce, středisku oblasti pod kontrolou členů Islámského státu. Ar-Raj je z podobného důvodu pro IS důležitý, protože jím vede trasa využívaná k zásobování oddílů IS v Sýrii z Turecka. IS město znovu vybojoval dnes ráno a spolu s ním drží také okolní vesnice. Syrská armáda v minulých týdnech znásobila tlak na IS a podařilo se jí kromě jiného vytlačit radikály z města Palmýra.
Podle de Mistury se bude nové kolo rozhovorů soustředit na politický přechod v Sýrii, kde si více než pět let trvající válka vyžádala již 250 tisíc obětí a o střechu nad hlavou přišla polovina z 23 milionů obyvatel. Čtyři miliony Syřanů ze země kvůli bojům uprchly.
Jak zmocněnec OSN uvedl, Damašek navštívil právě proto, aby prodiskutoval přípravy na mírová jednání. Další kolo rozhovorů je podle něj "velmi důležité, protože se zaměříme zejména na politický přechod, na vládu a na ústavní principy". "Doufáme, že jednání budou konstruktivní a konkrétní," dodal.