Rozhádaná syrská opozice. Loutky Turecka a ropných emírů

Zahraničí
27. 5. 2013 11:00
Neplodné jednání syrské opozice a jejích podporovatelů.
Neplodné jednání syrské opozice a jejích podporovatelů.

Syrská opozice dnes zaznamenala vážný neúspěch, když se její členové na jednání v Istanbulu nedokázali shodnout na rozšíření své koalice. Není proto ani jisté, zda se tato koalice, která je hlavní opoziční skupinou, zúčastní chystané ženevské mírové konference věnované Sýrii.

Po čtyřech dnech složitých vyjednávání o 22 nových členech koalice její dosavadní členové v dnešním hlasování schválili vstup jen osmi z nich, prohlásil mluvčí Národní koalice sil revoluce a syrské opozice, která zastřešuje opoziční síly z exilu i ze Sýrie.

"Je to moc špatné, je to katastrofa," uvedl podle AFP jeden z představitelů koalice.
Některé zdroje syrské opozice tvrdí, že rozpory uvnitř koalice způsobuje především boj o vliv, který vedou regionální mocnosti. Na jedné straně prý stojí Turecko a Katar, na druhé straně jsou Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Německý ministr zahraničí Westerwelle letí na setkání se syrskými opozičníky do Ammánu (22. května 2013).Mezinárodní konference k Sýrii, na jejímž uspořádání se dohodly Spojené státy s Ruskem, se má konat v červnu v Ženevě. Nazývá se Ženeva 2. Má navázat na loňské ženevské mezinárodní setkání, na němž se účastníci dohodli, že v Sýrii vznikne dočasná vláda, která zemi dovede k volbám

Špatná situace rebelů na syrském bojišti opět zintenzivnila diskuse o tom, zda a jak mají Západ a země EU vyzbrojovat bojovníky proti prezidentovi Bašáru Asadovi. O uvolnění unijního embarga na dovoz zbraní se dnes jedná v Bruselu.

Minulý týden vrchní velitel Svobodné syrské armády (FSA) v emocionálním projevu na setkání Přátel Sýrie doslova prosil přítomné ministry zahraničí EU, aby jeho mužům dodali výzbroj, hlavně protipancéřové zbraně a protiletadlové rakety země-vzduch. Ze sedmadvacítky tlačí na uvolnění zbrojního embarga do Sýrie hlavně Francie a Británie. Jeho současná podoba vyprší v sobotu.

Evropská unie by měla změnit podmínky zbrojního embarga vůči Sýrii. Nedohodne-li se, měla by sankce zavést každá země zvlášť. Řekl to dnes britský ministr zahraničí William Hague. Odstřelovačka Svobodné syrské armády v Aleppu.

Řada zemí EU už však syrské rebely delší dobu zásobuje nejrůznější "obrannou"  a jinou technikou, mimo jiné spojovací technikou, přístroji pro noční vidění či vozidly.

Některé západní zpravodajské služby poskytují rebelům důležité informace a spekuluje se, že dokonce řídí jejich akce - včetně bombových útoků v Damašku.   

V jaké míře země EU dodávají rebelům zbraně, přinejmenším přes prostředníky, třeba Libyi, není oficiálně známo. Například Němci, kteří jsou v tomto ohledu velmi zdrženliví, poskytli syrským povstalcům zdravotnický materiál. Jedná se o dodávkách neprůstřelných vest, napsal německý magazín Der Spiegel.

Autor: - pp -, AFP, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ