Rozhodující bitva o Rakku. Radikály IS ovládá chaos

Zahraničí
29. 3. 2017 11:45
V Rakce se odehraje rozhodující bitva.
V Rakce se odehraje rozhodující bitva.

Radikálové z Islámského státu (IS) se připravují ve své syrské baště Rakce na rozhodující boj. Okolí města zaminovali, mužům nařídili nosit takové oblečení, aby nebylo možné rozeznat členy IS od civilistů. Nad ulicemi v centru byly nataženy plachty, jež zakryjí přesuny bojovníků k letadlům a satelitům.

Ve městě je podle odhadů na 300 tisíc civilistů, mezi nimiž jsou uprchlíci, kteří přišli z jiných částí Sýrie a žijí ve stanech neschopných ochránit je před nálety i pozemním bojem.

Koaliční letadla útočí téměř denně na oblasti severně od města, do Rakky shazují letáky s nejasnými pokyny. Na některých stojí, že oblasti v blízkosti Eufratu jsou pro civilisty bezpečnější, na jiných ale stojí, že letadla budou útočit na čluny, které se vydají přes řeku. IS na takových člunech přepravuje zbraně i bojovníky.

V neděli vznikla panika, když IS z mešity vyhlásil, že koaliční letadla trefila přehradu ležící na Eufratu západně od města. IS hovořil o hrozící záplavě a mnoho tisíc lidí se dalo na útěk. Pokud nechali svůj majetek na místě, umožnil jim IS zůstat ve venkovských oblastech, které radikálové stále kontrolují. Po několika hodinách však IS prohlásil, že šlo o planý poplach a lidé se mají vrátit domů.

Podle zdrojů AP se lidé bojí podávat jakékoli informace, protože IS nepřestává pátrat po zvědech. Nedávno zavraždil dva lidi za údajné kontakty s koalicí. Přístup k internetu je jenom v kavárnách, které radikálové namátkově kontrolují a se zbraní v ruce nutí lidi zvednout ruce a pak prohlížejí obrazovky.

K Rakce míří z několika stran za podpory koaličních letadel oddíly Syrských demokratických sil (SDF) složené z arabských a kurdských bojovníků a také amerických specialistů. IS je na pokraji porážky v iráckém Mosulu, ale tamní boje vyvolaly otazníky nad příliš velkými ztrátami mezi civilisty.

IS vyslal většinu svých evropských členů na východ do Dajr az-Zauru, což podle aktivistů, s nimiž spolupracuje AP, znamená, že chce zřejmě cizince ve svých řadách chránit možná z důvodů propagandy nebo proto, aby je vyslal k útokům do zemí jejich původu.

Z Iráku se do Rakky stahují iráčtí a syrští bojovníci IS i s rodinami. Na cestě z Iráku jsou prý dva tisíce bojovníků, mnoho jich už v Rakce je. Podle odhadů exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) je v Rakce na čtyři tisíce členů IS.

Nejbezpečnější pro civilisty je obrátit se na převaděče. Často jsou to členové IS, kteří chtějí ze situace vytěžit. Za pomoc s odchodem z města žádají na osobu 300 až 500 dolarů (7500-12 500 korun), někdy i tisíc dolarů. I po vyvedení z města ještě lidi ohrožují miny. Pokud nemají nějaký druh doporučení, narazí také na nedůvěru SDF, která se bojí, že tímto způsobem budou prchat i členové IS a jejich stoupenci. Za vyvedení ze Sýrie je třeba zaplatit tři až čtyři tisíce dolarů, ale ani to není jistota, protože Turecko přísněji hlídá hranici.

V Turecku ani jinde mnoho uprchlíků z Rakky zatím není, což je znamením, jak těžké je se z města dostat. V Rakce je zatím dost jídla, ale jeho cena roste. Děti nechodí do škol a IS odkazuje rodiny, aby děti posílaly do mešit. Zdravotní péče téměř neexistuje, protože většina lékařů z města uprchla a v nemocnicích chybí léky. IS z mešit připravuje lidi na rozhodující boj. "Je to boj proti islámu, útočí na nás všechny národy a Prorok říká, že máme být jednotní," sdělil jeden z aktivistů.

Evakuace čtyř obléhaných měst a vesnic

V Sýrii budou evakuovány čtyři dosud obléhané vesnice a města na základě dohody, kterou se podařilo uzavřít s pomocí Íránu a Kataru. Informovala o tom ve středu exilová organizace ochránců lidských práv (SOHR). Jde o šíitské vesnice Fúa a Kafrája v provincii Idlib a města Zabadání a Madájá ležící v provincii Damašek u hranice s Libanonem.

Šíitské vesnice obléhají dlouhodobě sunnitští povstalci, Zabadání a Madájá jsou v obležení armády a jejích spojenců.

Ramí Abdar Rahmán ze SOHR řekl, že na vyjednání dohody se podílel Írán, který je vedle Ruska spojencem vlády v Damašku, a také Katar, který podporuje opozici.

Rahmán řekl, že evakuace začne nejdříve 4. dubna. Už v úterý mělo podle agentury Reuters začít platit příměří na posílení důvěry mezi stranami. Zatímco z Fúji a Kafráji má odejít asi 16 tisíc šíitských občanů, ze Zabadání a Madáji pak všichni sunnitští povstalci a jejich rodiny. Podle SOHR je evakuace šíitských vesnic rozvržena do 60 dní.

Ve všech čtyřech lokalitách je podle OSN vystaveno obtížené humanitární situaci na 60 tisíc lidí.

Syrská armáda s podporou Ruska a dalších spojenců vyjednala lokální příměří už v několika místech. Povstalci, kteří na dohodu přistoupili, většinou míří do Idlibu. Opozice ale tyto dohody považuje za zastřený demografický přesun a shromažďování oponentů prezidenta Bašára Asada na jedno místo, tedy do Idlibu a daleko od hlavních center v západní Sýrii, která si chce režim udržet.

"Je to demografická změna prováděná podle náboženského klíče. V Madáji s dohodu nejsou vůbec spokojeni," řekl Rahmán. Asad se opírá o menšinovou šíitskou sektu alávitů, ale většina Syřanů se hlásí k sunnitskému islámu.

Autor: ČTK , APFoto: Autor/Depositphotos , asafeliason

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ