K patnácti letům vězení odsoudil dnes soud v Iráku bývalého místopředsedu vlády Tárika Azíze za jeho roli v odsouzení 42 obchodníků k trestu smrti v roce 1992. Stejný trest vynesl i nad bratrancem popraveného iráckého diktátora Saddáma Husajna Alím Hasanem Madžídem, známým také pod přezdívkou Chemický Alí.
Ve stejném případu byli dnes k trestu smrti odsouzeni další dva Saddámovi bratranci. Všichni se podle obžaloby dopustili zločinu proti lidskosti.
Rozsudek byl vynesen ani ne dva týdny poté, co stejný soud osvobodil Azíze v případu zabití a mučení šíitů a jejich vyhánění z domovů v roce 1999. V této kauze byl již 2. března k trestu smrti odsouzen Alí Hasan Madžíd. Byl to jeho třetí trest smrti.
Dnes odsouzení byli obviněni ze spoluviny na smrti 42 obchodníků, kteří údajně spekulovali s cenami potravin v době, kdy byl Irák postižen drastickými mezinárodními sankcemi. Uvalila je na něj OSN po irácké invazi do Kuvajtu v srpnu 1990. Obchodníci byli pozatýkáni na velkoobchodních tržištích v Bagdádu a po rychlém procesu popraveni. Jejich majetek byl zabaven.
Azíz, který patřil mezi nejvýše postavené činitele tehdejšího režimu, popírá jakýkoliv podíl na těchto popravách. Jeho syn Zajád v této souvislosti zdůrazňoval, že na jeho otce nepodala žalobu žádná z rodin obětí.
Azíz byl na americkém seznamu 55 nejhledanějších představitelů Saddámova režimu. Měsíc po zahájení invaze se sám vzdal Američanům a ti ho v červnu 2004 předali irácké spravedlnosti.
Profil Tárika Azíze |
- Dvaasedmdesátiletý bývalý jediný křesťan ve vedení Iráku patřil k nejznámějším exponentům Saddámova režimu od jeho nástupu k moci v roce 1979. Obratný diplomat s velkými kostěnými brýlemi, šedivějícím knírem a zálibou v kouření kubánských doutníků, který udivoval mistrnou angličtinou, někdy na Západě vzbuzoval až přehnaně optimistické naděje. Ve skutečnosti byl bývalý ministr zahraničí a vicepremiér Azíz loajálním a věrným Saddámovým spojencem.
- Dlouholetý člen bývalé vládnoucí Rady revolučního velení (RRV) i vládní strany Baas navštívil jako šéf irácké diplomacie v srpnu 1985 Československo.
- Narodil se jako chaldejský katolík 28. dubna 1936 ve vesnici Til Kaíf u Mosulu na severu Iráku v rodině chudého rolníka. Původně se jmenoval Michail Juhanna, ale později se přejmenoval na Tárika Azíze, což znamená "slavná minulost".
- V Bagdádu vystudoval angličtinu a anglickou literaturu a v 50. letech vstoupil do tehdy ještě ilegální strany Baas. V 60. letech působil jako redaktor a po baasistické revoluci se v roce 1968 stal šéfredaktorem tiskového orgánu strany Baas As-Saura. V listopadu 1974 zasedl do své první vládní funkce ministra informací, a to na tři roky. Od roku 1977 byl členem RRV.
- Po nástupu Saddáma do funkce prezidenta v červenci 1979 se Azíz stal vicepremiérem (tuto funkci zastával až do pádu režimu v roce 2003). Jeho hvězda začala stoupat po vypuknutí války s Íránem v roce 1980, kdy svou diplomatickou obratností zajistil Iráku ve válce vojenskou podporu USA, přičemž si však Bagdád nezpřetrhal silné ekonomické vazby na Sovětský svaz. Po Azízově setkání s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem ve Washingtonu škrtly USA v únoru 1982 Irák ze seznamu zemí podporujících terorismus.
- Šéfem diplomacie byl Azíz od ledna 1983 do března 1991. Před válkou v Zálivu byl jednou z nejdůležitějších osobností iráckého režimu, která často navštěvovala OSN i západní státy. Po irácké invazi do Kuvajtu v srpnu 1990 na Západě vysvětloval tento irácký krok s poukazem na to, že Kuvajt "krade iráckou ropu z nalezišť pod společnou hranicí". V dalších letech Azíz jednal mnohokrát s inspektory OSN.
- Po pádu Saddámova režimu se americkým vojákům vzdal v dubnu 2003, je souzen v několika kauzách. Letos 2. března byl osvobozen v kauze krvavého potlačení šíitského povstání v roce 1999.
- Azíz je ženatý a má čtyři děti; manželka a jeden syn žijí od dubna 2003 v Jemenu, nejstarší syn Zijád v Jordánsku. |
Foto: kremlin.ru, Ministerstvo obrany USA