Sankce proti KLDR? RB OSN se na <span>ničem neshodla</span>

Zahraničí
6. 4. 2009 13:55
Japonský velvyslanec při OSN, Takasu, na zasedání RB.
Japonský velvyslanec při OSN, Takasu, na zasedání RB.

Upalování severokorejské rakety v Soulu.Rada bezpečnosti OSN se na tříhodinovém mimořádném zasedání neshodla na jednotné reakci na nedělní odpálení severokorejské rakety. Přísnou odezvu naopak dnes slíbily Japonsko a Jižní Korea. KLDR tvrdí, že její raketa v neděli vynesla na orbitu telekomunikační družici. Satelit prý nyní obíhá naši planetu a hraje revoluční písně. Rusko dnes nicméně potvrdilo předchozí prohlášení USA a Jižní Koreje, podle jejichž zjištění spadly všechny stupně rakety do oceánu.

Západní mocnosti se obávají, že KLDR v neděli testovala v rámci svého zbrojního programu raketu dlouhého doletu, a zbrojní experti upozornili, že střela doletěla do vzdálenosti 3200 kilometrů od místa startu, tedy dvakrát dál než dosavadní severokorejské rakety. Na dostřel se tak prakticky dostal americký ostrov Guam.

Spojené státy, Británie a Japonsko vypracovaly návrh rezoluce k posílení existujících sankcí s poukazem na to, že KLDR porušila platné rezoluce OSN, a doufají ve schválení dokumentu do konce týdne. Zatím se však patnáctičlenná rada nedomluvila ani na předběžném prohlášení odsuzujícím odpálení rakety. V jednání by se prý mělo dnes pokračovat.

ČTĚTE TAKÉ: Tokio navrhne nové sankce proti KLDR. Kvůli raketě

Podle diplomatických zdrojů je Rada bezpečnosti rozdělena na přívržence tvrdého odsouzení vypuštění severokorejské střely v čele s USA, které prosazují "silnou kolektivní akci", a zastánce zdrženlivého postoje, jimiž jsou především Čína a Rusko, držící právo veta.

Protesty v Soulu proti severním sousedům.Japonsko a Jižní Korea reagují ostře

Na rozdíl od váhající Rady bezpečnosti jsou bezprostřední sousedé KLDR odhodláni tvrdě zasáhnout. Japonská vláda dnes oznámila, že o nových sankcích proti Severní Koreji rozhodne v pátek. Mluvčí japonské vlády uvedl, že by se mohly zakázat veškeré japonské vývozy do KLDR a posílit kontroly finančních transferů mezi oběma zeměmi. Japonsko od prvního severokorejského jaderného testu v roce 2006 zakazuje severokorejské dovozy a přístup lodím KLDR do japonských přístavů.

Severokorejští pohraničníci zkoušejí trefit kameny fotografy za řekou.Rozhodnou reakci na severokorejský krok dnes slíbil podle očekávání také Soul. "Nezodpovědný čin Severní Koreje, který ohrožuje regionální a světovou bezpečnost, je naprosto neomluvitelný. Vláda na něj odpoví přísně a promyšleně," prohlásil bez dalšího upřesnění jihokorejský prezident I Mjong-bak.

Právo Pchjongjangu na vypuštění rakety hájil dnes Írán, který má rovněž problematické vztahy s mezinárodním společenstvím ohledně svého raketového a jaderného programu. "Vždy jsme prohlašovali, že každý stát má právo na mírové využívání vesmíru v souladu s mezinárodními zákony," konstatoval mluvčí ministerstva zahraničí Íránu. Teherán podle analytiků s KLDR široce spolupracuje v oblasti raketových technologií, ačkoli mluvčí íránské diplomacie to dnes znovu popřel.

Grafika.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ