Saúdská Arábie je největším zdrojem příjmů pro teroristy a islamistické bojové skupiny, jako jsou al-Kajda, afghánský Taliban a další. Vláda pouštního státu se prý zdráhá kohoutky peněz těmto organizacím utáhnout, alespoň podle ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové.
Informaci přinesl server Guardian, který vychází z depeší amerických ambasád, které uvolnil pro veřejnost server WikiLeaks.
"Ještě se musí udělat mnoho, jelikož Saúdská Arábie zůstává základnou finanční podpory pro al-Kajdu, Taliban a další teroristické skupiny," stojí v tajném prohlášení podepsaném Clintonovou. Zároveň v něm nabádá americké diplomaty, aby zdvojnásobili své úsilí v zastavení peněz ze Zálivu pro skupiny v Pákistánu a Afghánistánu.
"Dárci ze Saúdské Arábie tvoří nejvýznamnější složky financování sunnitských teroristů po celém světě," uvedla Clintonová. Mezi další země. které údajně finančně podporují teroristy, patří Katar, Kuvajt a Spojené arabské emiráty.
Extremisté se do Saúdské Arábie dostávají v přestrojení za svaté poutníky během hlavních poutí. Poté tam založí nastrčené firmy na praní peněz, které získávají od státem uznaných charit či poutníků v době svátků a které poté použijí na financování svých operací.
Saúdští představitelé jsou v dokumentech vykreslováni jako neochotní partneři. Saúdové také odmítli zakázat tři charitativní organizace, které Američané vnímají jako teroristické. "Zpravodajci naznačují, že tyto skupiny pokračují v posílání peněz," uvedla Clintonová.
Dalším státem ze Zálivu, kde teroristé prostřednictvím nastrčených společností získávají peníze, jsou Spojené arabské emiráty. Zpráva hovoří o významných fondech a vydírání paštunské komunity, kterou tvoří na milion Pákistánců a 150 tisíc Afghánců. Časté jsou také únosy byznysmenů. Podle zpravodajců USA také do Emirátů často létali dva vysocí členové Talibanu zaměření na získávání peněz.
Američané se ve snaze zabránit tokům peněz začali zaměřovat na pašeráky převážející do Pákistánu a Afghánistánu velké sumy peněz v hotovosti.