Saúdskoarabská koalice podnikla v Jemenu přes 30 leteckých úderů

Zahraničí
6. 5. 2015 14:09
Bombardování Jemenu.
Bombardování Jemenu.

Saúdskoarabské příhraniční město Nadžrán znovu ostřelovali šíitští povstalci ze sousedního Jemenu, kteří zabili pět lidí. V reakci na úterní útoky povstalců podnikla v noci na dnešek koalice vedená Saúdskou Arábií více než 30 náletů. Zaměřily se na oblast provincií Saada a Hadždža u hranic se Saúdskou Arábií. V Adenu při střetech šíitských rebelů se stoupenci prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zahynulo nejméně 80 lidí, z toho přinejmenším 40 civilistů. Jemen vyzval OSN k rychlému zásahu mezinárodních sil v zemi.

Saúdská Arábie stojí v čele koalice, která už téměř šest týdnů útočí na pozice jemenských šíitských povstalců, jež podporuje Írán. Nálety i pozemní boje si už vyžádaly stovky obětí a nejméně 300.000 lidí uprchlo ze svých domovů. Provincie Saada je považována za baštu šíitských rebelů, údajně se v ní ukrývá i vůdce rebelů Abdal Málik Húsí.

Podle povstaleckých zdrojů zahynulo při posledních náletech 43 civilistů a dalších nejméně 100 utrpělo zranění. Tyto informace ale nebylo možné nezávisle ověřit. Od saúdskoarabských hranic se údajně rovněž ozývala silná dělostřelecká palba.

Podle saúdskoarabské civilní ochrany rakety a granáty odpálené z území ovládaného jemenskými šíitskými povstalci zabily ve městě Nadžrán čtyři civilisty a jednoho policistu. Při úterním útoku byla v Nadžránu ležícím jen tři kilometry od hranic s Jemenem zasažena škola a nemocnice.

Bojuje se ve strategickém městě Aden, který už týdny obléhají šíitští povstalci a bývalí příslušníci armády věrní exprezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Nejméně 40 civilistů v noci na dnešek zahynulo, když se na lodi snažili uprchnout do klidnější čtvrti a plavidlo zasáhl granát vypálený povstalci, uvedli podle agentury Reuters místní obyvatelé. Šíité prý pronikli do historické čtvrti al-Tauahí, kde je palác prezidenta Hádího, hlavní přístav a místní televizní stanice.

Jemenský velvyslanec při OSN Chálid Aljemaní dnes odeslal Radě bezpečnosti dopis, v němž žádá o "rychlou intervenci pozemních jendotek k záchraně země". Dopis může podle agentury Reuters poskytnout případnému mezinárodnímu zásahu právní oporu. Velvyslanec rovněž vyzval humanitární organizace, aby zdokumentovaly "barbarské násilí proti bezbranným obyvatelům".

V ohrožení jsou zejména děti

Celkem 22 humanitárních organizací, které v Jemenu působí, dnes varovalo, že budou muset práci přerušit, pokud do země nebude možné dopravit pohonné hmoty. Nedostatek paliva za poslední týdny ochromil provoz nemocnic a dodávky potravin. "Ohroženy jsou miliony životů, zejména dětí," řekl Edward Santiago z organizace Save the Children.
OSN varovala, že hlad v Jemenu hrozí 20 milionům lidí, což představuje čtyři pětiny obyvatel této chudé arabské země.

O zhoršující se humanitární situaci dnes v Džibuti hovořil americký ministr zahraničí John Kerry. Prohlásil, že USA humanitárním organizacím v Jemenu poskytnou 68 milionů dolarů (1,6 miliardy korun). Z Afriky se dnes ministr přesouvá do Saúdské Arábie, kde chce podle svých slov vyjednat humanitární pauzu v bojích.

OSN v úterý uvedla, že během konfliktu v Jemenu od 26. března, kdy nálety začaly, zahynulo nejméně 646 civilistů včetně 131 dětí a dalších více než 1364 jich utrpělo zranění.
Jemenský konflikt se stupňuje od loňského září, kdy šíité obsadili hlavní město Saná. Drželi v domácím vězení prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího a členy vlády, kteří pak uprchli do Adenu a někteří do Saúdské Arábie. Rijád v březnu sestavil koalici bránící zájmy Hádího vlády.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Hani Ali

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ