Saúdský král otevřel v poušti svou <span>superuniverzitu</span>

Zahraničí
23. 9. 2009 21:15
Saúdská Arábie novým centrem vzdělanosti?
Saúdská Arábie novým centrem vzdělanosti?

Král Abdalláh ukazuje maketu univerziity svým hostům, státníkům.Saúdskoarabský král Abdalláh slavnostně otevřel Technickou a přírodovědeckou univerzitu (KAUST), která nese jeho jméno. Vznikla za pouhé tři roky v poušti severně od Džiddy a má se stát významným výzkumným pracovištěm v biologii, fyzice, technice, aplikované matematice a výpočetní technice.

Studenti a vědci v ní budou mít k dispozici špičkové vybavení a kromě toho bode v areálu platit revoluční rovnost mužů a žen.

Král Abdalláh se snaží dostat svou konzervativní zem plně do 21. století. Tato univerzita mu umožní naplnit oficiálně nepřiznaný cíl - skoncovat se společenskými omezeními pro ženy, jež nepřestává prosazovat konzervativní muslimské duchovenstvo.

Na břehu Rudého moře, 80 kilometrů od Džiddy, se podařilo do tří let zbudovat na ploše 36 kilometrů čtverečních moderní univerzitní budovy a taky byty pro studenty i zaměstnance.

Univerzita KAUST se blíží svému dokončení.

Univerzita už ohlásila výzkumné projekty, které budou provedeny ve spolupráci s prestižními pracovišti, jako jsou Singapurská národní univerzita, francouzský energetický ústav IFP, Stanfordova nebo Cambridgeská univerzita.

Bude mít vlastní výzkumné projekty v nejrůznějších oborech, třeba v nanotechnologiích, aplikované matematice, sluneční energii, bioinženýrství.

Vědkyně ve výzkumném centru Nemocnice krále Abdalláha v Rijádu."Před dvěma lety tu byl pouze písek a moře. Dnes je tu nejkvalitnější vědecká infrastruktura," řekl rektor univerzity Singapurec Fong Shih.

Už v září byla zahájena výuka. Vyučovacím jazykem je angličtina, zapsáno je zatím 374 studentů a učí je 71 profesorů. Patnáct procent žáků je domácích, zbytek pochází ze 60 zemí. Vedení školy se snaží získat pro výuku největší vědecké kapacity a hledá je zejména v USA.

Příkladem je Shih, jemuž se coby výzkumném pracovníkovi inženýrství podařilo proměnit singapurskou univerzitu v prestižní vědecké centrum.

O úspěchu KAUSTu podle Edwarda Derricka z Amerického sdružení pro vědecký pokrok rozhodne to, zda se této univerzitě podaří prosadit se jako světová instituce a zda budou výsledky tamních výzkumů publikovány. Fawwaz Ulaby, který se věnuje výzkumu v USA, je toho názoru, že důležité bude také to, kolik do výzkumu půjde peněz.

Slavnostní ceremoniál k otevření univerzity KAUST.V ropné velmoci, jíž Saúdská Arábie je, by o ně nemělo být nouze. Univerzita má zatím na výzkum zajištěný dar deseti miliard dolarů, z nichž jsou už nyní placeny vysoké mzdy vyučujících a také studentská stipendia.

Ulaby také připomíná, že neméně významná bude společenská svoboda, která má na půdě univerzity KAUST vládnout na rozdíl od jiných školních institucí země, svázaných náboženskými předpisy. Patnáct procent studentek budou cizinky, takže je nemyslitelné oddělit ve výzkumu ženy striktně od mužů, jak je v Saúdské Arábii běžně požadováno.

V univerzitním areálu se ženy budou moci pohybovat ve všech prostorách společně s muži a nebude požadováno ani jinak povinné zahalování do černých abájí. Na rozdíl od ostatního území Saúdské Arábie budou moci rovněž řídit automobily.

Ani zde se ale nebude smět úplně všechno. V případě kolejí bude totiž platit zákaz vstupu mužů do ženské části.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: AFP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ