Velká země
Schůze čínského parlamentu? Intriky a boj o moc
04.03.2012 11:00
Čínský parlament v pondělí zahájí svou poslední výroční schůzi pod stávajícím vedením. Podle analytiků se nyní v zákulisí odehrává drsný boj o mocenské pozice v čele Komunistické strany Číny, které se uvolní po odchodu nynějších nejvyšších představitelů na podzim.
Všečínské shromáždění lidových zástupců, které tvoří asi 3 tisíce delegátů, má omezenou moc a zasedání v Pekingu slouží spíš k opěvování vládnoucí strany než jako fórum pro skutečnou parlamentní debatu.
Schůze ale skýtá šanci vidět pohromadě pod jednou střechou nejvlivnější hráče čínské politiky v době, kdy politologové hledají vodítka, jež by jim napověděla, kdo by se mohl vyšplhat na nejvyšší příčky, až v listopadu začne postupné předávání moci nové generaci vůdců.
"Boj o pozice je mnohem tvrdší, než si dokážeme představit, a jeho účastníci používají ostré lokty," prohlásil politolog Patrick Chovanec z pekingské univerzity.
Prezident Chu Ťin-tchao, premiér Wen Ťia-pao a pět dalších nejvyšších představitelů Číny se vzdají svých postů v devítičlenném stálém výboru politického byra ústředního výboru strany na podzimním stranickém sjezdu, kde budou také oznámeni jejich nástupci.
Stálý výbor politbyra je nejvyšším rozhodovacím orgánem země a jeho devět členů má obrovskou moc a vliv. Předpokládá se, že ze stávajících členů si pouze viceprezident Si Ťin-pching a vicepremiér Li Kche-čchiang podrží své místo ve výboru a nahradí ve funkcích Chu Ťin-tchaa a Wen Ťia-paa. Kdo obsadí dalších sedm křesel, je stále velkou neznámou.
Dramatická událost
Jedna dramatická událost z letošního února dala nicméně nezasvěceným vzácnou příležitost nahlédnout do nesmlouvavého mocenského boje. Jeden z nejznámějších šéfů čínské policie Wang Li-jün, který proslul svým tažením proti organizovanému zločinu ve městě Čchung-čching, navštívil americký konzulát v jihozápadní Číně a podle některých názorů žádal o politický azyl.
Wang, jehož místo pobytu stále není známé, byl pravou rukou Po Si-laje, charizmatického šéfa komunistické strany v Čchung-čchingu, který až do tohoto incidentu patřil k nejvážnějším kandidátům na místo ve stálém výboru politbyra strany.
Celá kauza je zahalena tajemstvím a není jasné, zda Wang měl v úmyslu zkompromitovat svého někdejšího šéfa. Podle analytiků ale existují náznaky, že se někteří lidé snaží zmařit cestu Po Si-laje mezi vládnoucí elitu.
Konec kariéry
"Řada čínských akademiků vystoupila bezprostředně po tomto incidentu s prohlášením, že to znamená konec Po Si-lajovy politické kariéry," upozornil Chovanec. "Když vezmeme v úvahu, jak opatrní většinou bývají čínští akademici... pokud mají otevřeně kritizovat významného čínského vůdce, či dokonce hovořit o jeho konci, lze předpokládat, že jim to někdo posvětil," dodal.
Profesor pekingské univerzity Čang Ming nedává Po Si-lajovi žádné šance, že by se mohl po incidentu do výboru dostat. "Nezvládne to, o tom není pochyb," řekl.
Nadějným kandidátem je prý naopak Wang Jang, šéf jižní provincie Kuang-tung, která je centrem průmyslové výroby Číny. "Je velmi blízký Chu Ťin-tchaovi," upozornil hongkongský expert na čínskou politiku Willy Lam. "A kromě Wen Ťia-paa, který je známý opakovaným kladením důrazu na politickou reformu, je Wang Jang členem (pětadvacetičlenného) politického byra strany, který nejčastěji hovoří o nutnosti politické reformy," dodal.
Analytikové poukazují na prosincové nepokoje ve vesnici Wu-kchan v provincii Kuang-tung, kde si obyvatelé, kteří se vzbouřili proti údajným nezákonným záborům půdy, nakonec vymohli vzácné ústupky na místní vládě. "To je nový způsob řešení problémů. Wu-kchan je považován za pokrokový model pro řešení masových protestů," uvedl Lam.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.