Australský premiér Tony Abbott rezolutně odsoudil fotografii, na níž je údajně zachycen syn jednoho z australských islamistů, jak drží uříznutou hlavu syrského vojáka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Brutální snímek se objevil na twitterovém účtu Khaleda Sharroufa, který si v minulosti odpykal vězeňský trest za plánování teroristických útoků v Austrálii a nyní se připojil k členům radikální organizace Islámský stát bojujícím v Sýrii.
Předseda australské vlády Abbott prohlásil, že fotografie ukazuje, "jací barbaři" ozbrojenci Islámského státu jsou.
Na záběru je vidět asi sedmiletého chlapce v kšiltovce a modrém tričku, jak oběma rukama drží ve vzduchu useknutou hlavu. Snímek, který byl údajně pořízen v severosyrském městě Rakka, je opatřen hrdým titulkem "To je můj kluk", napsal deník The Australian.
Na další z fotografií je zachycen Sharrouf v maskáčích, jak pózuje zřejmě se svými syny, kteří v rukou třímají zbraně.
"Musíme si uvědomit, že Islámský stát... není jen teroristická skupina, je to teroristická armáda, která nechce vytvořit jen teroristickou enklávu, ale teroristický stát," řekl Abbott australskému rozhlasu. "To představuje mimořádný problém... nejen pro lidi na Blízkém východě, ale v celém světě," dodal.
Australan Sharrouf byl v roce 2009 vsazen na čtyři roky do vězení za to, že byl součástí teroristické buňky plánující útoky v Sydney a Melbourne. Po propuštění z cely měl zakázáno opustit zemi, podařilo se mu ale vycestovat na pas svého bratra a společně s rodinou odjet do Sýrie.
V červenci na něj Austrálie vydala zatykač poté, co se na jeho předpokládaném twitterovém účtu objevily fotografie jiného Australana Mohameda Elomara s useknutými hlavami syrských vládních vojáků v rukou.
Panuje přesvědčení, že v zemích Blízkého východu bojuje po boku místních islamistů asi 150 až 160 Australanů. Minulý týden Austrálie oznámila návrh zákonů, které by měly omezit cestování občanů země do určitých států ve snaze zabránit australským extremistům odjet bojovat s islamistickými skupinami v Sýrii, Iráku a dalších zemích.
Austrálie rovněž sdělila, že vysílá letadlo, které by mělo pomoci se shazováním potravin tisícům příslušníků náboženské sekty jezídů, kteří se skrývají před bojovníky Islámského státu v horách u města Sindžár na severu Iráku.
Zásoby jezídům, kteří trpí nedostatkem jídla a vody a jimž hrozí v rukou islamistů smrt, v minulých dnech shodily již americké a britské letouny. Spojené státy už také podnikly sérii náletů na bojovníky Islámského státu v severním Iráku.
Australský ministr obrany David Johnston dnes podle BBC News naznačil, že australská pomoc v Iráku se nemusí omezit jen na dodávky humanitární pomoci.