Generální tajemník OSN Pan Ki-mun si stojí za svou kritikou izraelské politiky v židovských osadách. Slova izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který šéfa OSN obvinil, že svým vyjádřením ospravedlňuje terorismus, Pan Ki-mun odmítl. Izraelcům se nelíbilo úterní Pan Ki-munovo prohlášení před Radou bezpečnosti OSN, že Palestinci vnímají kroky Izraele v osadách jako provokaci a že je "lidské na okupaci reagovat".
V noci na dnešek se šéf OSN k tématu opět vrátil a ve výboru Valného shromáždění prohlásil, že Palestinci "sledují, jak Izrael pokračuje v neustálém osídlování okupovaného Západního břehu Jordánu, včetně východního Jeruzaléma". Dodal, že se nebude obávat k tomuto tématu dál veřejně vyjadřovat a že se chce podílet na dosažení míru mezi Izraelci a Palestinci.
Pan Ki-mun svým prohlášením reagoval na zprávy, že Izraelci schválili výstavbu dalších 150 domů v podle něj "nelegálních osadách na okupovaném Západním břehu Jordánu". Takové kroky ho znepokojují, dodal.
Izraelský premiér na jeho slova hned v úterý reagoval s tím, že takové výroky podporují terorismus. "Palestinští vrazi nestojí o stát. Veřejně říkají, že chtějí stát zničit. Zabíjejí Židy, protože jsou to Židé. Nezabíjejí, protože chtějí mír nebo lidská práva. OSN už dlouho není neutrální a ztratila svou morální sílu," uvedl Netanjahu.
Izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které měly vyústit v dohodu o palestinském státě, jsou přerušeny od roku 2014. Pan Ki-mun vyzval Palestince a Izraelce, aby začali jednat a zabránili naprostému zmaření naděje na vytvoření Palestiny. Podmínkou je podle něj zastavení budování osad.
V osadách žije přes 300 tisíc Izraelců a dalších 250 tisíc je jich ve východním Jeruzalémě. Tuto oblast Izrael anektoval, zbytek světa ji ale řadí rovněž k okupovanému území z války z roku 1967.