Části severní a subsaharské Afriky jsou rájem islámských extremistů, u moci jsou tam labilní vlády a současně se tam ve velkém nachází nerostné bohatství, po kterém prahne zbytek světa. Pro lidi jako je Erik Prince, zakladatel bezpečnostní firmy Blackwater, kterou ochromily skandály, musí být takový biotop lákavým zlatým dolem.
Naznačují to alespoň čerstvé aktivity muže, jehož žoldáci vydělali v Iráku a Afghánistánu kolem dvou miliard dolarů (asi 39 miliard Kč). Tamním válčištím už dal ale Prince vale a začal se soustředit na sever Afriky a ropné emíry u Perského zálivu.
Prince, konzervativní americký miliardář a bývalý elitní voják Navy Seals, založil roku 1998 firmu Blackwater, z níž se po teroristických útocích 11. září 2001 postupně stalo opravdové bezpečnostní impérium.
Žoldnéři této soukromé armády mimo jiné chránili diplomaty USA v Iráku, podporovali tam zabijácká komanda CIA a asistovali americké tajné službě při nasazování bezpilotních letadel (dronů) v Afghánistánu.
Nepřiměřené válečnické chování příslušníků Blackwateru včetně masakru 17 nevinných civilistů v Bagdádu roku 2007 však vrhlo na firmu špatné světlo. Příliš nepomohlo ani její přejmenování na Xe Services LLC (nyní Academi).
Příliv peněz ze zakázek vlády USA rychle vysychal. Prince roku 2010 svůj podíl v koncernu prodal a přestěhoval se i s rodinou do Abú Zabí. Odtamtud řídí i své nové aktivity. Loni vzbudil menší rozruch v Rakousku, když si přihlásil bydliště v Eisenstadtu. Úřady mu ho ale krátce poté zrušily.
S přáteli Číňany hrrr na Afriku
V exkluzivním interview pro list South China Morning Post prozradil, že začátkem roku založil investiční společnost Frontier Resource Group (FRG), která bude pátrat po nerostných zdrojích na severu Afriky a chce tam investovat.
Bližší porobnosti o podniku však neprozradil. Pouze to, že jeho partnery v FRG jsou velké čínské podniky včetně jednoho státního giganta.
Jak ale upozorňují znalci byznysu na černém kontinentě, Číňané nebudou jen pasivními investory. Čína zde má vlastní strategie a na mnoha místech vysává Afriku, co to dá.
"Afrika je dosud nejméně prozkoumanou částí svět," prohlásil Prince, podle kterého si od ní čínští investoři hodně slibují. Řadě afrických vlád se ale angažovanost bývalého šéfa žoldáků nelíbí. Začala se jí zabývat i Africká unie (AU).
Soukromí zabijáci šejků
Ve Spojených arabských emirátech (SAE) založil bývalý příslušních americké námořní pěchoty novou firmu Reflex Response (zkráceně: R2). V jejích smlouvách se ale nikdy neobjevuje Princovo jméno. Její vedoucí pracovníci, mezi nimiž jsou údajně i elitní vojáci z USA, Francie, Británie a Německa, říkají svému šéfovi pseudonymem "Kingfish".
Emiráty pověřily Prince vybudováním úderné elitní jednotky. Soukromá armáda žoldáků má hlídat ropovody, plynovody a mrakodrapy před možnými útoky teroristů. K jejím úkolům bude dále patřit boj proti vnitřní opozici, občanským revoltám a potlačování možných nepokojů v táborech zahraničních dělníků.
Prince prý nalákal do jednotky některé zkušené veterány irácké a afghánské války, kteří si mohou v poušti vydělat až 300 tisíc dolarů ročně. Zvláště když jsou v roli instruktorů. Pěšákům pocházejícím hlavně z Kolumbie a Jižní Afriky se platí kolem 150 dolarů denně. Zmíněné země mají v náboru přednost proto, že je v nich dost mužů s bojovými zkušenostmi. Prince prý zakázal verbování muslimů. Hlavně kvůli obavám, že by nechtěli střílet na své souvěrce.
Emírové svým armádám moc nevěří
Princemu zlehčuje nové podnikání osobní přátelství s korunním princem z Abú Zabí šajchem Muhamedem bin Zajd Nahajánem, jenž si přeje vybudovat žoldnéřskou jednotku o síle 800 mužů. Pokud se to ve všech směrech zdaří, mohla by podle šajcha v budoucnu čítat až několik tisíc příslušníků.
Tato malá armáda by byla k dispozici všem sedmi emirátům, z nich se skládá SAE. Podle dostupných informací postupuje ale nabírání žoldnéřů pomaleji, než se původně předpokládalo.
Do začátku tohoto roku se jich sešlo namísto 800 pouze 580. Část z nich nadto nesplňovala na ně kladené požadavky. Někteří dokonce nikdy v životě nevystřelili ze zbraně či měli problémy s drogami.
Existují i problémy s utajováním žoldnéřů a jejich morálkou. Jsou totiž zavřeni v oddělené části Zajídova vojenského města (Zayed Military City), což jsou jakási velká kasárna v poušti. Mimo jeho betonové valy se žoldáci dostanou jen zřídka. Jeden z nich, Kolumbijec, se médiím svěřil, že je jednou naložili do autobusu a odvezli do jednoho domu s prostitutkami v Abú Zabí.
Emiráty sice mají menší armádu, k níž patří pozemní vojsko, letectvo, námořnictvo a speciální jednotka, jež sloužila v Afghánistánu, ale emírové si uvědomují, že jejich vojáci mají mizivé bojové zkušenosti.