Severokorejci odpálili raketu dlouhého doletu
05.04.2009 07:16 Aktualizováno 05.04. 17:00
Mezinárodním výzvám a nesouhlasu navzdory, komunistická Severní Korea dnes odpálila raketu dlouhého doletu, která přeletěla přes Japonsko. Potvrdila to japonská vláda i americké ministerstvo zahraničí. Podle armády USA se ale KLDR nepodařilo dopravit na oběžnou dráhu plánovaný satelit. Severokorejci ale tvrdí opak. Družice prý už vysílá z orbity.
Podle mluvčího jihokorejské vlády nosič odstartoval v 11.30 místního času (04.30 středoevropského). Raketa tohoto typu může teoreticky zasáhnout území Spojených států.
Pchjongjang a jeho oficiální tiskováagentura KCNA tvrdí, že raketa úspěšně vynesla na zemskou orbitu komunikační satelit, který krouží kolem naší planetya ysílá komunistické revoluční písně, Japonská, jihokorejská a americká rozvědka KLDR ho podezírají, že avizované vyslání družice na zemskou orbitu bylo jen zástěrkou pro test rakety dlouhého doletu Tepodong-2.
Podle amerických expertů raketa postupně dopadla do Tichého oceánu.
Podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap ale raketa označovaná Severní Koreou Unha-2 skutečně nesla družici, jak KLDR uváděla.
Severní Korea předem informovala mezinárodní úřady, že plánuje odpálení rakety v období mezi sobotou a středou, aby na oběžnou dráhu kolem Země vynesla komunikační satelit. Zveřejnila také plánovanou trasu rakety, která ji měla zavést nad severní Japonsko.
Podle oznámení z Tokia střela skutečně přes tuto oblast přeletěla, konkrétně ostrov Honšú, a odhodila první nosné stupně do Japonského moře a do Pacifiku.
Japonská vláda oznámila, že přelet nezpůsobil žádné škody a japonská armáda se nepokusila raketu sestřelit. Armáda raketu sledovakla až do 11.48 hodin, V tu chvíli se nacházela zhriba 2100 kilometrů východně od japonského pobřeží.
"Střela odpálená dnes ze Severní Koreje zřejmě přeletěla (přes nás) k Pacifiku," uvedl v prohlášení úřad japonského premiéra. Odpálení rakety nicméně označil za "krajně politováníhodné".
Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další země KLDR podezíraly, že chystá test rakety, která je schopná zasáhnout až Aljašku. Představitelé těchto zemí Pchjongjang opakovaně vyzvali, aby od plánovaného testu upustil. KLDR kontrovala tvrzením, že má plné právo na vědecký výzkum, v jehož rámci údajný satelit vypouští.
Raketu Tepodong-2, která má odhadovaný dolet zhruba 6700 kilometrů, zatím KLDR vyzkoušela jen jednou - v roce 2006, ale střela letěla jen 40 vteřin a poté vybuchla.
Americký prezident Barack Obama v pátek KLDR vyzval, aby od odpálení rakety ustoupila. Test označil za provokativní a varoval, že USA "podniknou odpovídající kroky, aby daly Severní Koreji najevo, že nemůže beztrestně ohrožovat bezpečnost jiných zemí".
Obama: Severokorejci porušili pravidla
Americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě v Praze, odpálení rakety dlouhého doletu odsoudil. Označil ho za jasné porušení pravidel a krok, kterým se KLDR ještě více izolovala od mezinárodního společenství.
Americký prezident dodal, že KLDR musí přestat usilovat o získání zbraní hromadného ničení, pokud chce dosáhnout uznání v rámci mezinárodního společenství.
USA budou podle jeho slov sále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova prostřednictvím šestistranných rozhovorů.
KLDR Obama vyzval, aby se zdržela dalších "provokativních akcí". "Tímto provokativním činem Severní Korea ignorovala své mezinárodní závazky, odmítla jasné výzvy ke zdrženlivosti a dále se izolovala od společenství národů," uvedl Obama v prohlášení.
Zasedne Rada bezpečnosti OSN
Japonsko dnes kvůli odpálení severokorejské rakety požádalo o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rada se podle nejnovějších informací sejde ve 21.00 SELČ. Oznámilo to Mexiko, které patnáctičlenné radě tento měsíc předsedá.
Spojené státy označily severokorejské odpálení rakety za provokativní čin, který USA přiměje přijmout odpovídající kroky.Oznámilo to v prohlášení americké ministerstvo zahraničí.
Diplomaté v OSN uvádějí, že Spojené státy, Velká Británie, Francie a Jižní Korea už začaly jednat o možné rezoluci Rady bezpečnosti, která by potvrdila již existující sankce proti KLDR. Tyto sankce byly zavedeny v roce 2006 ve snaze přimět Severní Koreu, aby se vzdala svého jaderného programu a zastavila testy raket dlouhého doletu.
Foto: ČTK, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.