Severokorejci pořizují solární panely. Kupují je i obyčejní lidé

Zahraničí
2. 8. 2017 16:12
Zatím nedostavěný hotel Rjugjong v hlavním městě Pchjongjangu je jedním ze symbolů metropole.
Zatím nedostavěný hotel Rjugjong v hlavním městě Pchjongjangu je jedním ze symbolů metropole.

V Severní Koreji se začínají rozmáhat solární panely. Občané komunistické země tím řeší problémy s výpadky proudu, k nimž nezřídka dochází. Situace se netýká pouze hlavního města Pchjongjangu či úzké vrstvy lidí. Podle nedávno zveřejněných záběrů z města Čchongdžin se sluneční energie těší rostoucí oblibě. Píše o tom britský server Telegraph

Čchongdžin (anglicky Chongjin) je třetí největší severokorejské město, nacházející se v provincii Severní Hamgjong na severu země. Podle odhadů z roku 2008 zde žije přes šest set tisíc obyvatel. Vysílací stanice Unification Media Group na konci července zveřejnila video na němž jsou vidět solární panely, které si Korejci pořizují na střechy svých domů.

Video z města Čchongdžin:

Video je opatřeno titulky, podle nichž lidová demokracie zažívá rozmach sluneční energie. Ještě před pár lety bylo prý možné zahlédnout panely pouze na domech vysokých stranických činitelů či na některých továrnách a obchodních společnostech, tvrdí místní zdroj.
Podle britských médií dodává solární panely do KLDR Čína. Nejrozšířenější je panel o výkonu 30 W, který přijde na 35 dolarů (zhruba 780 korun), za což se dá třeba ale také pořídit 50-60 kilogramů rýže. Pro mnoho rodin tak pořízení solárního panelu představuje vysokou investici.

Ačkoliv je pořizovací cena nemalou překážkou, v některých oblastech podle korejských zdrojů dosahuje podíl rodin, které si solární panely pořídily, až ke třiceti čtyřiceti procentům. Lidé se tak snaží předejít výpadkům energie; díky panelům nemusejí být závislí na centrálních dodávkách.

Podle popisku na videu dochází často ke krádežím panelů. Proto je někteří Korejci instalují na dlouhé tyče ve výšce několika metrů nad zemí, to má případné zloděje odradit.
Na nočních satelitních záběrech vydává KLDR v porovnání s ostatními zeměmi o dost méně světelného záření. Mezi Soulem na jihu a Čínou na severu je vidět takřka zcela temný pás bez elektrického osvětlení s několika málo ostrůvky světla.

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD, youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ