Severokorejští Kimové <span>ožebračují své žebráky</span>

Zahraničí
3. 12. 2009 12:05
Utajená revalvace severokorejské měny.
Utajená revalvace severokorejské měny.

Utajená revalvace severokorejské měny.V komunistické části Koreje probíhá podle všeho radikální revalvace měny. Operace režimu Kim Čong-ila zůstává úřady tajena. Diplomaté v jihokorejské metropoli Soulu tiskové agentuře Yonhap potvrdili, že jejich zastoupení na severu Koreje obdržela včera stručné oznámení o revalvaci severokorejského wonu.

Jistý úředník německého velvyslanectví v Soulu citoval email svého kolegy z Pchjongjangu, že obchody zůstávají zavřeny s výjimkou těch, které jsou určeny pro cizince. Před bankou se údajně tvořily fronty Korejců vyměňujících peníze za novou měnu.

V pondělí rozhlásili severokorejští obchodníci podnikající v Číně, že vláda nařídila výměnu wonů v poměru stu ku jedné. Agenturní informace tvrdí, že se zcela zhroutil obchod a třebaže zásobovací síť je v komunistické zemi naprosto nerozvinutá, vznikl chaos.

Severokorejská tisková agentura KCNA mlčí a jihokorejská Yonhap připomíná, že to je v naprostém protikladu k rokům 1959, 1979 a 1992, kdy se na severu poloostrova měna také reformovala.

Kim Čongil a kravičky chované vojenskou jednotkou č. 580.Měsíční příjem severokorejské rodiny se odhaduje na čtyři pět tisíc wonů. Kilogram rýže stojí od roku 2002 úředně 44 wony, ale na povolených trzích s přebytky stojí 2500 wonů.

Reforma udělala zřejmě přes noc z lidí, kterým úřady povolily omezeně podnikat, chudáky. Na rodinu totiž připadne nejvýše sto tisíc nebo podle jiných zpráv tři sta tisíc wonů (asi 1200 až 3800 korun).

Profesor Rudiger Frank z Vídeňské univerzity odhadl v deníku Korea Herald, že revalvace wonu musela být dlouho připravována. Spekuluje, že se režim chtěl zbavit na bankovkách nul, nebo, aby se na nich objevil obličej nového z Kimů, zřejmě svého nástupce Čong-una.

Frank odhaduje, že ekonomicky nezkušené Severokorejce zaskočila vlastní liberalizační reforma z července 2002, kterou umožnili drobné podnikání a dali lidem šanci dostat práci ve zvláštních ekonomických zónách, v nichž pod dohledem podnikají jihokorejské firmy. Revalvace by mohla tedy být podle Franka pokládána za pokus o návrat do kamenné doby korejského stalinismu, o spásu před milionáři.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: - lgtt -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ