Show síly. Do syrského přístavu Tartus míří ruské vojenské lodě

Zahraničí
10. 7. 2012 13:30
Směr syrský Tartus (ilustrační fotografie).
Směr syrský Tartus (ilustrační fotografie).

Rusko poslalo na základnu v syrském přístavu Tartus torpédoborec a stíhač ponorek Admiral Čabaněnko a tři doprovodná plavidla. Cestou se k nim podle informace agentury Interfax připojí lodě z baltické flotily. V přístavu setrvale pobývá až šest stovek Rusů, většinou odborníků na zbraně a jejich údržbu. Rusové pomáhají Syřanům také při ochraně jejích vzdušného prostoru.

Všechna čtyři plavidla dnes vyplula z námořní základny Severomorsk a míří do Středozemního moře. "Program zahrnuje návštěvu syrského přístavu Tartus, který poskytuje zázemí ruské námořní základně," sdělil agentuře ruský vojenský zdroj. V doprovodu Admirala Čabaněnka jsou plavidla určená k přepravě vojska. Cestou se má připojit doprovodná loď Jaroslav Mudryj a další plavidla z podpůrné flotily.

Ruské zbrojní konsorcium Rosoboronexport má v Sýrii pobočku a v zemi působí stovky ruských expertů. V přístavu Tartus má ruské vojenské loďstvo svou jedinou základnu ve Středozemním moři. Také sem míří ruské dodávky výzbroje. A vody u pobřeží slouží i jako místo demonstrace solidarity - nedávno zde křižovala ruská flotila v čele s letadlovým křižníkem Admirál Kuzněcov.

Námořní manévry ruské Baltské flotily. Že by se v Sýrii těžko mohl opakovat libyjský scénář, za to vděčí Damašek hlavně Rusku. Syrští vojáci jsou i mnohem lépe vycvičení a odhodlanější bránit svou zemi než Libyjci.

Podle Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru (SIPRI) činil ruský podíl na importu zbraní Sýrie v uplynulých pěti letech 78 procent. V letech 2006 až 2011 zvýšil Damašek oproti předchozímu pětiletému období dovoz zbraní o plných 580 procent. Jen loni koupila Sýrie zbraně asi za miliardu dolarů (20 miliard Kč).

Část dodávek ruských zbraní Sýrii velmi znepokojuje sousední židovský stát. Jde třeba o protiletadlový systém Pancir-S1 a samohybný pobřežní protilodní raketový systém K300P Bastion-P, jehož součástí jsou střely Jachont, určené k ničení cílů na zemi a na moři do vzdálenosti 300 kilometrů. Jachont s hlavicí o hmotnosti 200 kilogramů letí jen pět až patnáct metrů nad hladinou či pevninou, a proto je velmi nesnadné ho odhalit a zneškodnit.

Tel Aviv se snažil Kreml přesvědčit, aby Jachonty do Sýrie nedodával, a podle izrealského tisku dokonce hrozil, že na oplátku více vyzbrojí Gruzii, ruského protihráče na Kavkaze.

Ruský atomový křižník Petr Veliký.V syrském konfliktu Kreml balancuje na tenkém laně. Nechce ztratit jednoho ze svých posledních spojenců na Blízkém východě a současně klienta, který vydává miliardy za zbraně

V Sýrii se dnes nepřestalo bojovat. Vládní agentura SANA oznámila, že se vojákům podařilo zabránit skupině teroristů dostat se do Sýrie z Libanonu. V neděli zemřeli při syrské přeshraniční palbě tři Libanonci. Podle SANA se snažila skupina teroristů do Sýrie prostřílet na několika místech na hranici. V terénních vozech vezli kulomety a po střetu se Syřany prchli do Libanonu. Několik jich prý bylo zabito a zraněno.

Libanonské zdroje potvrdily oboustrannou noční palbu v severní části hranice. Svědci viděli prchat rodiny z pohraničního Vádí Chálidu.

Autor: - pp -, ČTK Foto: archiv ruské armády

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ