Poprvé po 20 letech se dnes v Betlémě na západním břehu Jordánu sešel sjezd strany Fatah předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse.
Cílem třídenního jednání je obnovit vedení a politický program strany, která je oslabena soupeřením s palestinským islamistickým hnutím Hamas. Abbás v úvodu připustil, že jeho strana chybovala a potřebuje "nový začátek".
ČTĚTE TAKÉ: Hamas ztrácí podporu Palestinců. Vede Fatah
Na západním břehu Jordánu se střetly Fatah a Hamas
"Kvůli blokování mírového procesu, ale také kvůli našim chybám, našemu chování, lidmi odmítanému, našemu chabému výkonu, našemu vzdálení se pulsu ulice a našemu nedostatku kázně jsme prohráli parlamentní volby (v roce 2006) a poté přišli o Gazu," prohlásil Abbás.
Strana Fatah, kterou založil někdejší palestinský předák Jásir Arafat, ovládala palestinskou autonomii od roku 1994 do roku 2006, kdy ji překvapivě porazil v parlamentních volbách radikální Hamas. Ten poté zcela ovládl pásmo Gazy. Zdejším asi čtyřem stům delegátů Fatahu nyní dokonce zabránil odjet na sjezd do Předjordánska.
Nesnášenlivost mezi Fatahem a Hamasem se odráží i v rozštěpení postojů arabského světa vůči palestinské otázce.
"Tento sjezd bude historickým zlomem. Buď Fatah ukáže schopnost se reformovat, omlazovat a zavádět změny na základě poučení se ze svých chyb, nebo bude pokračovat ve svém úpadku a stane se pouhou stranou palestinské autonomie, aniž by uskutečnila svůj cíl národního osvobození," řekl před jednáním politický analytik Haní Masrí.
Historický zlom - úpadek, nebo přerod?
Abbás se na sjezdu vyjádřil podobně jako Masrí. "Tento sjezd musí představovat platformu pro nový začátek a upevnit náš boj k dosažení našich hlavních cílů: osvobození a nezávislost. Jsme toho schopni? To je otázka, která je kladena členům sjezdu," zdůraznil předseda palestinské autonomie v proslovu k delegátům.
Tohoto šestého sjezdu strany se podle pořadatelů účastní kolem 1900 delegátů. Mají především zvolit nový ústřední výbor, který má 21 členů. Šéfem strany se má opět stát Abbás, ale o složení výboru se dále diskutuje. Očekává se, že některé jeho dosavadní "zasloužilé" členy vystřídají představitelé mladší generace palestinských politiků.
Hnutí Fatah ztrácí v posledních letech váhu a věrohodnost nejen ztrátou kontroly nad pásmem Gazy. V očích mnohých Palestinců poškozuje stranu také to, že po letech ozbrojeného boje proti židovskému státu hnutí začalo prosazovat politické řešení konfliktu s Izraelem, přičemž izraelsko-palestinská mírová jednání zvlášť nepokročila a nyní jsou na mrtvém bodě.
Sjezdu bude předložen návrh politického programu, ve kterém by Fatah potvrdil "své odmítání uznat Izrael jako židovský stát", čímž izraelská vláda podmiňuje obnovení mírových jednání s Palestinci. Text návrhu prý také stvrzuje vůli Palestinců "převzít iniciativu s cílem vyvést mírová jednání ze slepé uličky" a "právo palestinského lidu na odpor proti okupaci v souladu s mezinárodním právem, včetně ozbrojeného boje".
Foto: Reuters, ČTK/AP