Soud: premiér Pákistánu je nezpůsobilý funkce

Zahraničí
19. 6. 2012 12:40
Lump, ale náš. Britský premiér Cameron se svým pákistánským protějškem Gíláním (květen 2012).
Lump, ale náš. Britský premiér Cameron se svým pákistánským protějškem Gíláním (květen 2012).

Pákistánský šéf vlády se musí vzdát svého úřadu. Pákistánský Nejvyšší soud dnes shledal Júsufa Rázu Gíláního nezpůsobilým vykonávat funkci premiéra a fakticky mu nařídil, aby z ní odstoupil. Prezident Ásif Alí Zardárí si za něj musí najít náhradu.

Gílání byl v dubnu uznán vinným z pohrdání soudem za to, že odmítl dát pokyn k novému vyšetření případu korupce týkající se Zardárího. Podle Gíláního obhájce premiéra může zbavit funkce pouze parlament. Že premiér nemůže v případě pravomocného odsouzení vykonávat svůj úřad, stojí i v pákistánské ústavě.

Gílánímu za pohrdání soudem kromě ztráty úřadu hrozil až šestiměsíční trest vězení. Jeho obhájce však v dubnu řekl, že hodlá proti rozsudku podat odvolání, což by znovu oddálilo jakékoli kroky, jež by Gíláního mohly o úřad připravit. Podle dnešního prohlášení soudu ale odvolání proti rozsudku z 26. dubna podáno nebylo.

Aktvistky z Muslimské ligy demonstrují proti premiérovi.Gílání je proto prohlášen nezpůsobilým jakožto člen parlamentu, "přestává být premiérem Pákistánu... funkce předsedy vlády je uvolněna". Vláda se dosud k situaci nevyjádřila.

Pákistán dnešním oznámením soudu zabředl do další politické krize. Současný parlament má mandát do roku 2013, analytici ale již v průběhu roku v souvislosti s aférou kolem premiéra upozorňovali, že situace by mohla vyústit v předčasné volby. Zardárího vláda je přitom nejdelší civilní vládou v dějinách Pákistánu, který zažil řadu vojenských převratů. Soupeření kabinetu s mocnou armádou ale začátkem roku vyvolalo spekulace o možnosti vojenského puče.

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ