Šrámy na pandí diplomacii. <span>Dalajlama na Tchaj-wan</span>

Zahraničí
27. 8. 2009 16:30
Jeho svatost dalajlama na návštěvě Švýcarska (srpen 2009).
Jeho svatost dalajlama na návštěvě Švýcarska (srpen 2009).

Jeho svatost dalajlama na návštěvě Švýcarska (srpen 2009).Tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou oznámil, že dal souhlas tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi k návštěvě ostrova. Proti tomuto kroku se však okamžitě postavila Čína, která prohlásila, že návštěvu dalajlamy na Tchaj-wanu "rezolutně odmítá".

"Bez ohledu na to, jakou podobu či identitu dalajlama použije, aby vstoupil na Tchaj-wan, jsme rozhodně proti tomu," uvedl čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu v prohlášení, které cituje tisková agentura Nová Čína. Peking označuje dalajlamu, který po neúspěšném povstání proti čínské vládě uprchl v roce 1959 do exilu, za separatistu.

ČTĚTE TAKÉ: Klece připraveny. Pandí diplomacie uspěla též u Tchaj-wanu
                        Kraulem za "družbu" mezi Čínou a Tchaj-wanem 
                        
Sbližování Čín. Chu přímo popřál prezidentovi Tchaj-wanu

Dalajlama by měl na Tchaj-wan přicestovat v pondělí a jeho cílem má být provincie Kao-siung, která byla nejvíce postižena nedávným řáděním tajfunu Morakot a zaznamenala také nejvíce obětí na životech. Dalajlama chce přeživším poskytnout duchovní útěchu.


Prezidentovo oznámení je značně nečekané, jelikož od svého loňského nástupu do úřadu usiluje o zlepšení vztahů s Pekingem. Loni v prosinci dalajlama povolení k cestě na ostrov nedostal, což bylo považováno právě za usmiřovací krok vůči čínské vládě.

ČTĚTE TAKÉ: Utajovaná válka tibetské armády s Čínou

Tchajwanský prezident u obětí nedávného tajfunu.Maova vláda se dostala pod palbu kritiky kvůli zdlouhavé reakci na následky tajfunu, jenž si vyžádal kolem 670 lidských životů - potvrzených i pohřešovaných. Opoziční politikové v postižené oblasti pak duchovního vůdce tibetských buddhistů pozvali k návštěvě postižené oblasti, aby přeživší obyvatele potěšil.

Pozvání opoziční Demokratické pokrokové strany způsobilo prezidentovi dilema - buď riskne rozhořčení Číny, nebo dá další zbraň do rukou opozice. Ta jej obviňuje z držení čínské linie.

Ma svůj souhlas vyslovil při dnešní návštěvě školy v okrese Nan-tchou, který poničil sesuv bahna. "Dalajlama může přijet na Tchaj-wan, aby pomohl ulevit duším mrtvých a také se modlil za blaho přeživších," řekl.

Pevninská Čína považuje Tchaj-wan za součást svého území, ačkoliv se ostrov od ní oddělil po občanské válce v roce 1949. Peking usiluje o jeho izolaci na mezinárodní politické scéně.

Pandí diplomacie. Symboly ve sbližování mezi pevninou a ostrovem.Dalajlamu čínská vláda obviňuje ze separatistického úsilí, ten však chce pro Tibet rozsáhlou autonomii. Peking se vždycky kategoricky staví proti jeho zahraničním návštěvám, ačkoliv jim prakticky bránit nemůže. V obou případech - Tibetu i Tchaj-wanu - je Peking přesvědčen, že má právo těmto územím vládnout.

Umožnění dalajlamovy návštěvy na Tchaj-wanu by mohlo zasadit ránu zlepšujícím se vzájemným vztahům Číny s ostrovem, s nímž po desítkách let začala rozvíjet ekonomické styky.

Prezidentův mluvčí však zdůraznil, že návštěva dalajlamy bude čistě náboženského charakteru a nebude mít naprosto žádný politický podtext. "Uvítáme dalajlamu na Tchaj-wanu, aby se zúčastnil hromadných modliteb," prohlásil mluvčí. Návštěva byla podle něho schválena "z humanitárních a náboženských důvodů ... a věříme, že vztahy přes Tchajwanský průliv nenaruší."

Tchajwanská opozice na rozdíl od prezidenta podporuje formální nezávislost pro ostrov s 23 miliony obyvatel. Peking však opakovaně varoval, že jakýkoliv pokus ostrova o formální trvalé oddělení by vedl k válce.

Tchajwanci protestují proti sbližování s Čínou (2008).

Foto: ČTK/AP a Reuters 
 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ