Ani 700 policistů nedokázalo zchladit horké hlavy. Už čtvrtý den mezi sebou svádějí židovští a arabští obyvatelé severoizraelského města Akko pouliční bitky. V sobotu večer strážci pořádku nasadili k rozehnání davů slzný plny. Politici se obávají, že „požár" z Akka může přeskočit na další města.
Dosavadní výtržnosti si nevyžádaly žádnou oběť na životě, zraněno ale bylo jedenáct osob a 15 vůdců rozvášněných bojůvek na obou stranách bylo zadrženo. Židovští útočníci zapálili tři domy izraelských Arabů.
Policie vyslala už v pátek do města posilu asi 500 mužů k obvyklým 200 místním policistům. První den nasazení použili k rozehnání stovek židovských demonstrantů i vodní děla.
Výtržnosti, které podle izraelského tisku jasně dokládají etnické dělící linie v tamní společnosti, propukly ve středu večer krátce po začátku nejdůležitějšího židovského svátku Jom Kipur (Dne smíření).
V tento den se mají z pohledu ortodoxních židů zastavit všechny práce, věřícím se ukládá úplné odříkání jídla, nápojů i tělesné péče. Svátek zastavuje v Izraeli veškerý veřejný život. Televize a rozhlas přeruší vysílání, zavřeny zůstávají restaurace a obchody a v ulicích se zastaví provoz s výjimkou sanitek a policejních aut.
Zřejmě s úmyslem provokovat vjel autem do židovské čtvrti přístavního města mladý Arab, navíc údajně s naplno puštěným rádiem. Skupina mladých Židů mu nejprve nadávala a poté jej napadla. Řidiči přispěchala na pomoc skupina arabských mladíků, zpráva o incidentu se rychle rozšířila a do ulic vyběhly stovky obyvatel.
Už v pátek vyzval k okamžitému ukončení násilností izraelský prezident Šimon Peres. Akko navštívila i ministryně zahraničí Cipi Livniová, která sestavuje novou vládu a mohla by stanout v jejím čele. Občané nesmějí brát zákon do vlastních rukou, řekla. Zároveň ale kritizovala i počínání arabského řidiče. Každý izraelský občan musí podle ní mimo zdi svého domova respektovat pravidla Jom Kipuru.
Vedoucí izraelští politici se obávají, že neklid z Akka, někdejšího křižáckého města s bohatou historií, by se mohl rozšířit i do dalších částí země. Arabský původ má zhruba pětina obyvatel Izraele. Ve městě Akko žije dle statistického úřadu kolem 46 tisíc, z toho 28 procent jsou Arabové.
Dosud město platilo za příklad mírového soužití různých náboženství v Izraeli. Synagogy, křesťanské kostely a mešity zde stojí na nevelkém prostoru vedle sebe.
Jak oznámil izraelský vojenský rozhlas, zrušila městská radnice v Akku každoroční divadelní festival plánovaný na příští týden. Fotbalový svaz na doporučení policie zrušil víkendová utkání.
Foto: Reuters a AP