Počet žen, které v Turecku nosí muslimskou pokrývku hlavy, v posledních čtyřech letech vzrostl. Zatímco v roce 2003 si hlavu zakrývalo přes 64 procent žen, nosí letos muslimský šátek více než 69 procent žen.
Počet žen, které nosí türban, pokrývku mající silný náboženský význam, vzrostl za poslední čtyři roky ze 3,5 procenta na 16,2 procenta. Ukázal to průzkum, který dnes zveřejnil turecký deník Milliyet.
Oděno v çardafu, širokém černém závoji zahalujícím ženu od hlavy až k patě, chodí nyní 1,3 procenta žen oproti 1,2 procenta před čtyřmi lety. Jednoduchý šátek kryjící ramena a prsa ovšem v roce 2003 nosilo 59,5 procenta žen, zatímco dnes jen 51,9 procenta, ukazuje šetření institutu Konda.
Islamismus na vzestupu
V Turecku vládne od listopadu 2002 Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která vzešla z islámského hnutí. AKP usiluje o respekt k náboženské svobodě a o zrušení zákazu nosit islámský šátek na tureckých univerzitách.
Podle studie je v celé zemi 14 milionů žen nosících muslimskou pokrývku hlavy. Turecko, kde žije drtivá většina muslimů, ale režim je přísně laický, má přes 70 milionů obyvatel.
Výsledky výzkumu nejsou podle prezidenta institutu Tarhana Erdema známkou protizápadních tendencí v turecké společnosti, ale spíše potřebou hájit tradiční hodnoty a náboženské přesvědčení vůči modernizaci.
Zastánci laicismu chápou muslimskou pokrývku hlavy jako symbol politického islámu a obviňují AKP, že chce islamizovat tureckou společnost.
Výzkum institutu Konda je v rozporu se studií, kterou dříve přinesla Nadace pro ekonomická a sociální studia (TESEV). Ta naopak ukazuje, že počet žen nosících muslimskou pokrývku hlavy klesl ze 72,5 procenta v roce 1999 na 61,3 procenta v loňském roce.
Foto: AP