Jižní Korea má další českou atrakci. Do budovy velmi populární zmenšené repliky pražské Staroměstské radnice, kde sídlí i známá restaurace Castle Praha, se tento týden nastěhovalo také zbrusu nové informační centrum o České republice.
Svou činnost zahájilo výstavou „Legenda o českém skle". Infocentrum (korejsky Čchekcho songbo munhwawon) vzniklo ve spolupráci mezi majitelem řetězce českých restaurací v Soulu „Castle Praha" Tai H. Hamem, obdivovatelem Prahy, a českou ambasádou v Korejské republice.
Sídlí ve druhém patře největší ze čtyř českých restaurací, jež nechal majitel postavit podle vzoru pražské Staroměstské radnice ve vyhlášené čtvrti Hongde v roce 2006.
Návštěvníci mohou v romantizujících prostorách hradní síně ochutnat například knedlíky nebo guláš a také pivo českého typu, které se tu vaří ve vlastním minipivovaru.
Provozovat minipivovar lze v Jižní Koreji teprve od roku 2006, do té doby měly právo várečné v zemi jen dvě společnosti, připomíná v souvislosti s českou restaurací list The Korea Herald.
Soulská kopie Saroměstské radnice je od tisíce kilometrů vzdáleného originálu prakticky k nerozeznání - a to i velikostí. Tvůrci repliky si dali záležet na každém detailu.
To se týká především Staroměstského (též Pražského) orloje s jeho astrolábem a postavami Kostlivce, Turka nebo Lakomce. Podle pana Hama patřily k nejtěžším sochařské práce.
Samotný hodinový stroj vyrobili Japonci, ale jinak je vše dílem zručných korejských rukou. Majitel, jenž na stavbu Castle Praha vydal během tří let asi 10 milionů dolarů, vyslal korejské odborníky ke studiu objektu několikrát do Prahy.
Pokud jde o zbrusu nové české informační centrum, naleznou návštěvníci na více než 200 metrech čtverečních jeden výstavní a jeden promítací a zároveň konferenční sál.
K dispozici je také knihovna s několika stovkami anglicky a korejsky psaných publikací pojednávajících o České republice či vůbec střední Evropě.
„Hlavním cílem je ještě více prohloubit zájem korejské veřejnosti o Česko, kam z Koreje směřuje ročně na sedmdesát až osmdesát tisíc turistů. Korejská republika dnes navíc představuje jednoho z největších obchodních partnerů ČR mimo Evropu. České infocentrum proto poskytuje informace z oblasti turistiky, obchodu i kultury," říká pro TÝDEN.CZ. velvyslanec České republiky v Korejské republice Jaroslav Olša, jr.
V příštích měsících uvede výstavu prací i v Koreji úspěšného malíře a ilustrátora Petra Síse, k vidění bude také grafika Borise Jirků či fotografie česko-anglické fotografky Liby Taylor a Jiřího Turka.
Na své si v Českém infocentru přijdou ale také zájemci o česko-korejskou historii. V jeho prostorách bude v Koreji vůbec poprvé představena kolekce fotografií, jež v roce 1901 nafotografoval v Soulu a jeho okolí český cestovatel Enrique Stanko Vráz
Snímky jsou dnes uloženy v archivu pražského Náprstkova muzea.
Další unikátní výstava přiblíží fotografie československých vojáků a vojenských pozorovatelů, kteří v 50. letech minulého století působili v Dozorčí komisi neutrálních států v Pchanmundžonu, dohlížejíce na dodržování příměří mezi oběma korejskými státy.
Foto: české velvyslanectví Soul, Castle Praha a archiv Josefa Součka