Stupňující napětí nám znemožní pouť do Mekky, obávají se Íránci

Zahraničí
4. 1. 2016 18:00
Muslimové na svaté pouti v Mekce.
Muslimové na svaté pouti v Mekce.

Íránští muslimové se možná nedostanou na příští pouť do saúdskoarabské Mekky. Podle vlivného íránského poslance Mohammada Alího Esfaháního to může být důsledek nynější krize vztahů se Saúdskou Arábií. Vyvolala ji sobotní poprava saúdskoarabského šíitského duchovního a kritika Rijádu Nimra Bákira Nimra. Saúdská Arábie kvůli ostrým slovům, jež zaznívají z Íránu, v neděli přerušila s touto šíitskou zemí diplomatické vztahy. V návštěvě posvátných míst ale podle Rijádu íránským poutníkům nic nebrání.

Esfahání je členem parlamentního právního výboru. "Jestliže s námi nějaká země přeruší diplomatické vztahy, pak je nepřátelská. Zdá se, že kvůli bezpečnostním ohledům nebude možné účastnit se pouti do Mekky," řekl.

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr v prohlášení uvedl, že íránští poutníci jsou v Mekce stále vítáni. Letos se bude pouť, kterou má alespoň jednou za život vykonat každý muslim, konat v září. V období krize mezi Íránem a Saúdskou Arábií v letech 1988 až 1991 Írán svým občanům nedovoloval do Mekky jezdit.

Obě země se i dnes vzájemně obviňují z využívání Nimrovy smrti ke stupňování napětí. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džaberí Ansárí obvinil Rijád, že záměrně vytváří vnější napětí, aby dovedl pozornost od domácích problémů. "Saúdská Arábie staví svou existenci na vyvolávání dalšího napětí a střetů," řekl.

Ženy protestující proti popravě duchovního Nimra.Ministr Džubajr naopak řekl, že za Nimrovu popravu by Saúdské Arábii měl svět zatleskat, místo aby ji hanil. Nimr byl podle Džubajra terorista, který se podílel na ozbrojených útocích. Saúdský ministr řekl, že kromě přerušení diplomatických styků bylo také zastaveno letecké spojení s Íránem, zablokovány hospodářské vztahy a turistika. Írán se podle Džubajra musí chovat jako "normální", nikoli "revoluční" stát a musí respektovat mezinárodní normy, aby byly vztahy obnoveny.

Krize vztahů obou zemí se může podle odborníků promítnout do řešení regionálních konfliktů, zejména toho v Sýrii. Rusko se dnes nabídlo, že bude-li požádáno, pomůže zprostředkovat řešení. Vysoce postavený diplomat uvedl, že Rusko má dobré vztahy s oběma zeměmi z vídeňské skupiny, tedy skupiny, která se snaží najít diplomatické řešení syrské krize a k níž patří také Írán a Saúdská Arábie. Moskva je podle něj připravena sehrát roli prostředníka mezi Rijádem a Teheránem.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert obě země vyzval, aby vzájemný dialog nepřerušovaly. "Vyzýváme obě země, aby využily všech prostředků ke zlepšení vztahů," řekl.

Na Nimrovu popravu reagovalo také ministerstvo zahraničí ČR. Vyzvalo k uvolnění napětí, k upuštění od trestu smrti, respektování lidských práv a nedotknutelnosti diplomatických misí.

Napětí mezi oběma zeměmi rozkolísalo i ceny ropy na světových trzích. "Zvýšené geopolitické napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem vedlo hned při zahájení obchodování k citelnému růstu cen ropy." Ceny ale později velkou část růstu smazaly kvůli obavám ohledně zpomalování hospodářského růstu v Asii. Analytici nicméně upozorňují, že může být ohrožena až pětina světových dodávek ropy, které se přepravují Hormuzským průlivem.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , ČTK/AP/Amr Nabil

Další čtení

ilustrační foto

Muž, který ve Francii ubodal muslima, se vzdal Italům. Šlo o nenávist k islámu

Zahraničí
28. 4. 2025
Donald Trump

Chci, aby přestal střílet, sedl a podepsal dohodu, řekl Trump o Putinovi

Zahraničí
28. 4. 2025
Demarkační linie mezi KLDR a Jižní Koreou

Když si diktátoři podkuřují. Kim a Putin přiznali válku proti Ukrajině

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ