Stovky palestinských pacientů uvízly v pásmu Gazy a nemohou odcestovat do zahraničí kvůli životně důležité léčbě rakoviny a jiných nemocí. Brání jim v tom interní politické třenice mezi vládci Gazy, radikálním hnutím Hamas, a jeho rivaly z hnutí Fatah palestinského předáka Mahmúda Abbáse.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo od březnového vypuknutí krize osm Gazanů, kteří čekali na výjezd do zahraničí. Přestal totiž fungovat doporučující lékařský výbor, který pomáhá nemocným nalézt léčbu mimo pásmo.
Jiným nezbývá než čekat. Desetiletý Ribhí Džindijá se zhoubným nádorem lymfatické tkáně leží doma v posteli, vychrtlý a plný nenávisti, příliš slabý, než aby se mohl hýbat. Loni prodělal v izraelské nemocnici chemoterapii, a když se v lednu vrátil domů, zdálo se, že je na tom lépe. Ale v březnu začal močit krev. Lékaři v Gaze nejsou schopni zjistit, v čem je problém, a aby ho udrželi naživu, dávají mu každé dva dny infuzi.
"Nikdo tady neví, proč ztrácí tolik krve, ale nikdo nám nemůže dát doporučení do nemocnice v zahraničí," stěžuje si jeho matka, osmatřicetiletá Nevine.
Jejímu dalšímu synovi čtyřletému Jehíovi zjistili lékaři lymfom v březnu.
"Chci, aby mému synovi pomohli všichni - Izrael, Fatah, Hamas, kdokoliv," pláče Nevine. "Nemohou-li pomoci nemocnému děcku, komu vůbec mohou pomoci? Měli by si všichni sbalit své saky paky a zmizet."
Starý výbor, noví členové
V pondělí se objevila jiskřička naděje - ministr zdravotnictví vlády Hamasu Básim Najm oznámil obnovení činnosti doporučujícího výboru, jenž měl pod kontrolou Fatah, který ale Hamas v březnu zrušil.
Výbor by měl obnovit koordinaci lékařské péče v zahraničí. Hamas má ale výhrady a požádal zprostředkující nezávislé zdravotnické pracovníky o vyhledání nových členů výboru, na nichž by se shodly obě strany. A tak nelze vyloučit další nesváry.
Roztržka mezi Hamasem a Fatahem, kontrolujícím západní břeh Jordánu, může mít devastující dopad na životy obyvatel Gazy.
Hamas se chopil kontroly v Gaze v červnu 2007 poté, co na hlavu porazil síly loajální Fatahu, a začal na tomto nevelkém území na pobřeží Středozemního moře systematicky přebírat státní agentury.
Hamas oficiálně převzal kontrolu nad zdravotnickým výborem 22. března. Ten byl do té doby řízený Fatahem, který měsíčně posílal asi tisícovku pacientů s chorobami ohrožujícími život ke specialistům do Izraele a Egypta. Představitele Hamasu prohlásili, že výbor je prolezlý korupcí a potřebuje reformu.
Politické půtky stojí lidské životy
Vláda na západním břehu Jordánu, která financuje zahraniční léčbu pro Palestince, většinu převozů pacientů zmrazila.
Nemocní z Gazy nemohou bez koordinace výboru cestovat do zahraničí kvůli blokádě, kterou Izrael a Egypt vyhlásily poté, co se moci v pásmu chopil Hamas. Obě země uznávají za legitimní palestinskou vládu jen správu západního břehu.
Podle ochránců lidských práv ohrožují politické nesváry lidské životy. "Zahrávají si s životy lidí a s jejich utrpením. Jsou naprosto nezodpovědní," konstatoval Chalíl Šahín z palestinského Centra pro lidská práva.
Ve městě Gaza čeká dvanáctiletý Muhammad s zhoubným nádorem na mozku na povolení vycestovat. Dýchá jen s pomocí respirátoru v hrdle. Lékaři v jedné izraelské nemocnici se loni pokusili zmenšit mu nádor pomocí chemoterapie. Chlapec teď trpí neustálými bolestmi hlavy a jeho otec, osmačtyřicetiletý Rijád, se obává, že nádor opět roste.
"Nemohu mu pomoci, může se stát, že mi zemře před očima," říká smutně.
Foto: ČTK/AP, Profimedia