Vězněná barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij trvá na tom, že se nedopustila porušení domácí vazby, když ji minulý týden bez vědomí úřadů v jejím bydlišti v Rangúnu navštívil cizinec. Oznámil to její právní zástupce.
Světoví představitelé včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna dávají nad zprávami o převozu Su Ťij do vězení najevo znepokojení a vyzývají barmský vojenský režim k okamžitému propuštění disidentky.
ČTĚTE TAKÉ: Barma: Su Ťij je ve vězení kvůli návštěvě cizincen
Chcete navštívit barmskou disidentku? Plavte
V otevřeném dopise zaslaném generálnímu tajemníkovi OSN se k této výzvě připojil také bývalý český prezident Václav Havel.
"Byl jsem šokován, když jsem se dozvěděl, že držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij byla spolu s dalšími dvěma lidmi vzata do vězení a obviněna z porušení pravidel a podmínek domácí vazby," píše Havel a připomíná, že se tak stalo jen dva týdny před skončením její poslední, šestileté vazby.
"Jak vy a zbytek civilizovaného světa víte, od posledních svobodných voleb, jejichž výsledky vojenská junta barmskému lidu upřela, strávila Su Ťij 13 z 19 let v domácí vazbě, během níž byla neustále pronásledována, byla jí odpírána lékařská péče, byla odříznuta od informací z okolního světa a zbavena možnosti komunikovat s přáteli a stoupenci a v jednom případě před šesti lety byla téměř zavražděna," pokračuje Havel.
Křehké zdraví
V dopise dále připomíná křehké zdraví Su Ťij a upozorňuje, že v soudním procesu, který barmská junta plánuje na 18. května, jí v případě odsouzení hrozí až pět let vězení. "Proto se na vás obracím, abyste udělal všechno, co je ve vaší moci, k dosažení okamžitého a bezpodmínečného propuštění Su Ťij. Není sama. Junta uvěznila více než 2100 politických vězňů. Vaše osobní intervence je naléhavě nutná k zabránění oné parodie soudního procesu," uzavírá Havel.
Vážné znepokojení nad zprávami o převozu Do Aun Schan Su Ťij do věznice Insein dal najevo také generální tajemník OSN.
V prohlášení uvedl, že považuje Su Ťij za nezbytného partnera dialogu národního usmíření v Barmě, a vyzval vládu, aby nepodnikala žádné kroky, jež by mohly tento důležitý proces ohrozit. Pan Ki-mun vyjádřil hluboké přesvědčení, že Su Ťij a všichni, kteří mohou přispět k budoucnosti své země, musejí být svobodní a volní, aby tak skutečně mohli činit a zajistit tak důvěryhodnost politického procesu.
Američan připlaval bez pozvání
Podle informací hlavní barmské opoziční strany Národní ligy pro demokracii, v jejímž čele Su Ťij stojí, navštívil disidentku v jejím domácím vězení Američan John Yettaw.
Dostal se k ní po přeplavání jezera, na jehož břehu její dům stojí. Yettaw strávil v domě dva dny, přestože ho prý Su Ťij vyzvala, aby jej opustil. Po dvou dnech ho na cestě z domu barmská vojenská junta zatkla. Obviněn byl ze vstupu do zakázané zóny a z porušení imigračních zákonů.
Bylo to přitom už podruhé, co Yettaw přeplaval jezero, aby se pokusil navštívit Su Ťij. První pokus podnikl vloni v létě, ale tehdy mu zaměstnanci v domě zabránili s disidentkou mluvit, uvedla Yettawova manželka Betty.
O víkendu informovaly světové sdělovací prostředky, že Su Ťij už několik dní nejedla a že kvůli dehydrataci dostává infuze. Lékař navštívil třiašedesátiletou disidentku minulý pátek. Barmská junta, která je u moci od roku 1962, však nezaručila, že doktora pustí k Su Ťij i v dalších dnech.
Podle podmínek domácí vazby má Su Ťij, kterou barmská junta řadí mezi osoby ohrožující veřejný pořádek, zakázán kontakt s velvyslanectvími, politickými stranami a "přidruženými osobami" a nesmí komunikovat s okolním světem telefonicky ani e-mailem. Obyvatelé Barmy navíc musejí hlásit jakýkoli pobyt cizince přes noc ve svém domě místním úřadům, ale Su Ťij Yettawa nenahlásila.
Foto: ČTK/AP, Reuters