Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim potvrdil, že syrská vláda se zúčastní chystané konference v Ženevě. Podle agentury Reuters při návštěvě v Bagdádu řekl, že je to příležitost najít řešení konfliktu ve své zemi.
O tom, že syrská vláda chce být zastoupena na mezinárodní konferenci k Sýrii, která se má konat v červnu v Ženevě, informoval už v pátek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič. Ani po neděli ale ještě není jasné na jaké úrovni.
Zcela jistá ovšem zatím není účast opozice. Její představitelé o tom stále jednají v Istanbulu. Dosud své zapojení do dialogu s vládou podmiňovala odstoupením prezidenta Bašára Asada. Tábor Bašárových odpůrců je navíc velice rozdrobený, což jej oslabuje, a Washington se proto snaží přimět opoziční předáky k jednotě.
Vůdcové odporu říkají, že koalice bude velice pravděpodobně na konferenci zastoupena, ale pochybují, že toto rokování přinese splnění jejich hlavního požadavků, jímž je právě odchod Asada.
"Sýrie se v zásadě zúčastní mezinárodní konference plánované na červen v Ženevě," řekl Mualim podle Reuters po jednání se svým iráckým protějškem. "Věříme, že setkání je dobrou příležitostí k řešení syrské krize," dodal. Podle jeho slov "žádná síla na zemi nemůže rozhodnout o budoucnosti Sýrie. Jen syrský lid má právo to učinit."
Konferenci, na jejímž uspořádání se dohodly USA s Ruskem, se říká Ženeva 2. Má navázat na loňské ženevské mezinárodní setkání, na němž se účastníci dohodli, že v Sýrii vznikne dočasná vláda, která zemi dovede k volbám. Otevřena ale zůstala otázka Asadova osudu - Damašek a jeho spojenci vytrvale odmítají řešit tuto otázku jinak než volbami. Mandát dosavadního šéfa státu vyprší příští rok a podle představ syrského režimu by Asad měl kandidovat ve volbách a Syřané sami rozhodnou, zda bude jejich prezidentem, nebo ne.
Moskva by chtěla, aby do Ženevy přijeli i zástupci Íránu, který vydatně podporuje Asadovu vládu. Proti tomu se však rozhodně postavil Washington.