Syrská vláda odmítla závěry mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že dubnový útok v Chán Šajchúnu byl spáchán smrtícím nervovým plynem sarinem. Podle syrského ministerstva zahraničí postrádá zpráva, jejíž závěry uznávají západní země, "jakoukoli důvěryhodnost" a je "výplodem choré mysli".
Při útoku zemřelo v dubnu v severosyrské provinici Idlib okolo 80 lidí. OPCW sice neurčila, kdo za útokem stál, použití sarinu je však podle ní nezpochybnitelné. Spojené státy v reakci na útok vypálily desítky raket na základnu syrského letectva, z níž podle Washingtonu vystartovala letadla k chemickému ataku.
Syria harshly criticizes OPCW report on Khan Sheikhun gas attack #Iran #Persian_Gulf #Usa #Ksa pic.twitter.com/xefPI8YLDt
- IRAN☫ (@_I_R_A_N_) 1. července 2017
"Zpráva přichází s vymyšleným a přehnaným příběhem, který zcela postrádá věrohodnost a nemůže být v žádném případě uznán, protože je nelogický a je výplodem choré mysli," uvedlo syrské ministerstvo, které vyzvalo OPCW k přípravě nové, nestranné zprávy. Závěry té současné jsou podle úřadu založeny na "svědectvích poskytnutých teroristy v Turecku".
Pracovníci organizace hovořili o útoku a jeho následcích i se svědky z Turecka, které podporuje povstalce proti režimu Bašára Asada.
Zpráva OPCW dospěla na základě rozhovorů a analýzy vzorků k závěru, že "velké množství lidí, z nichž někteří zemřeli, bylo vystaveno sarinu či příbuzné látce".
Zatímco USA či Francie závěry zprávy přijaly, Rusko podporující Asada označilo závěry za zmanipulované. Závěry zprávy budou použity při vyšetřování vedeném společně OSN a OPCW, které má určit, kdo útok spáchal.
Washington tento týden přišel s tvrzením, že Asadova armáda chystá další chemický útok podobný tomu dubnovému, což syrská vláda popřela.