Pod dohledem CIA
Syrským rebelům dodávají zbraně přes Chorvatsko
26.03.2013 08:15
Mohutné ozbrojování rebelů. Ropné monarchie z Perského zálivu, Saúdská Arábie a Katar, dodávají opozičním bojovníkům v Sýrii velké množství zbraní a techniky. Podle amerických médií k tomu slouží letecký most přes Chorvatsko. Záhřeb se tak zapojil do války v Sýrii na straně odpůrců režimu Bašára Asada.
Spojenci syrských opozičníků rozšířili dodávky zbraní rebelům. Od listopadu 2012 je pravidelně dopravují letadla Saúdské Arábie, Kataru a Jordánska, uvádí New York Times (NYT). Jejich cílem je Turecko.
Zbraně nakoupené v Chorvatsku se vzduchem přepravují na letiště Esenboga u Ankary. Tam se překládají na nákladní auta, která míří po zemi do Sýrie.
Podle NYT už je na seznamu leteckého mostu 160 startů. Stroje přistávají i na některých dalších tureckých a jordánských letištích.
Podle odhadů jednoho vojenského experta se tímto způsobem dostalo do rukou syrských povstalců nejméně 3500 tun výzbroje.
Zodpovědni za nákup zbraní jsou Saúdové a Katařané, píše New York Times. Pomáhají jim při tom ovšem turecká, jordánská a americká vláda. CIA přitom Arabům radí, která skupina rebelů má zbraně dostat. Že tomu tak bude ve všech případech, je ovšem iluzorní.
Západní tajné služby už déle zásobují vybrané skupiny rebelů zpravodajskými informacemi a zčásti řídí jejich aktivity.
Washington velmi znepokojuje, jak přímo na bojišti na straně odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada sílí postavení džihádistické fronty Džabhát an-Nusrá. Američané se snaží klást tomuto vývoji překážky. Velké starosti dělají džihádisté Tel Avivu, především blízko izraelsko-syrské hranice.
Dodávky zbraní jsou v Sýrii určeny jen sekulárním skupinám rebelů. V opozici vůči vládě v Damašku sice tvoří většinu, ale výrazně zaostávají za údernou silou bojovníků Nusrá.
Mnoho radikálních islamistů na syrské frontě jsou veteráni z irácké občanské války a bojovníci mezinárodního džihádu. Skupinu Nusrá zapsaly loni USA na seznam teroristických organizací. Je považována za odnož al-Kajdy v Iráku a má už zřejmě kontakty také z kajdisty v Pákistánu.
Monarchie z Perského zálivu dodávají zbraně syrské opozici už od jara loňského roku. Zpočátku šlo o občasné zásilky. Po prezidentských volbách ve Spojených státech koncem roku 2012 se vyzbrojování opozice zintenzivnilo.
Projevilo se to přímo na frontě. Rebelové postupně, byť pomalu zatlačují vládní vojsko do Asadova mocenského centra.
Rozhodující bitvy vybojované opozičníky jsou ale zatím v nedohlednu. Náboženská a etnická válka v Sýrii získává stále více "zákopový" charakter.
Většina vojáků syrské armády zatím Asada nezradila, jak se opakovaně snažila a snaží tvrdit opoziční propaganda. Režim v Damašku vyzbrojují naopak Íránci a zčásti Rusové. O dodávkách zbraní opozici se přou země EU. Také v tom se opět ukazuje, jak daleko má Brusel k jednotné zahraniční politice. Většina států Unie vyzbrojování opozice v Sýrii odmítá.
Obavy, že by se dodávané zbraně dostaly do nesprávných rukou, jsou značné.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.