Vietnam a Kambodža se dnes potýkají se záplavami, které způsobil tajfun Ketsana. Jeho řádění si v těchto dvou zemích zatím vyžádalo nejméně 85 mrtvých. Od víkendu, kdy zasáhl Filipíny, kvůli tajfunu zemřelo nejméně 331 lidí. Na jeho příchod se nyní připravuje Thajsko.
Ve vietnamské provincii Quang Nam by podle předpovědí počasí hladiny řek dnes mohly vystoupit na úroveň, na jaké byly naposledy v roce 1964. V historickém městě Hoi An, které je na seznamu světového dědictví UNESCO, voda zaplavila několik starých domů a lidé se po něm museli přepravovat na lodičkách.
ČTĚTE TAKÉ: Tsunami zasáhlo Samou v Tichomoří. Přes sto obětí
Zemětřesení na Sumatře ničilo téměř milionové město
Filipínské záplavy si vyžádaly stovky obětí
Ve Vietnamu si tajfun zatím vyžádal 74 lidských životů a dalších 179 lidí bylo zraněno nebo se pohřešuje. Zničil nebo poškodil téměř 180 tisíc budov a zpustošil úrodu po celé zemi. Z oblastí, kudy měl projít, úřady evakuovaly přes 350 tisíc osob.
Sousední Kambodža eviduje nejméně 11 mrtvých, na tři desítky zraněných a kolem pěti stovek poničených budov. "Jsme zvyklí na bouře, které strhnou jeden nebo dva domy. Nikdy jsem ale neviděl bouři takové síly," prohlásil Nam Tum, guvernér kambodžské provincie Kampongthom.
Ketsana patří k nejničivějším bouřím v jihozápadní Asii za poslední roky. Na Filipínách způsobila největší záplavy, jaké tento stát postihly za více než čtyřicet let. Několik stovek tisíc lidí je v provizorních evakuačních táborech. Škody, jež tajfun napáchal, filipínské úřady vyčíslily na více než sto milionů dolarů.
Tajfun Ketsana se stal jedním z ústředních témat na jednáních o klimatu v Bangkoku, jejichž účastníci mají za úkol připravit prosincovou konferenci v Kodani, kde má být uzavřena nová dohoda o snižování emisí. Rozvíjející se země a ochránci přírody tvrdí, že Ketsana je příkladem toho, co chudé státy může čekat v příštích desetiletích.
Foto: Reuters