Tajné spojenectví mezi USA a Turkmenistánem
27.05.2008 12:33
Turkmenistán dá Spojeným státům a NATO k dispozici své největší vojenské letiště, aby z něj mohly zásobovat jednotky v Afghánistánu. Jde o základnu Mary nedaleko stejnojmenného turkmenského města, která kdysi sloužila k bojovým operacím v Afghánistánu i Sovětskému svazu.
Americký admirál William Fallon při své nedávné návštěvě Ašchabadu schválil tuto středoasijskou zemi jako „spolehlivého partnera pro globální bezpečnost".
Na příslovečném zadním dvorku Ruska a u hranic s Afghánistánem hledají Spojené státy náhradu za dřívější vojenskou základnu Chanabád v Uzbekistánu.
V půli letošního května nabídl jeden ze zástupců generálního tajemníka NATO vedení Turkmenistánu posílení vzájemné spolupráce. Tamní prezident Gurbanguly Berdymuchammedov dal pokyn svým celníkům a pohraničníkům, aby „nebránili" tranzitu nákladů do Afghánistánu.
Aby pokud možno utajil spolupráci se Západem, přikázal prezident ministerstvu pro bezpečnost, aby ještě intentívněji kontrolovalo kontakty občanů s cizinci.
Současný prezident je následovníkem despoticky vládnoucího Saparmurada Nijazova, který zemřel za nejasných okolností v prosinci roku 2006. Nijazov byl hlavou státu na doživotí.
Turkmenský parlament nedávno současnému prezidentovi navrhl, aby si pomocí změny ústavy prodloužil své funkční období na sedm let, tedy až do roku 2014.
Berdymuchammedov se snaží vyvést svou zemi z dosavadní izolace, přilákat do Turkmenistánu zahraniční investory, avšak současně usiluje o stabilizaci autoritářského režimu.
Washington se o leteckou základnu ležící v poušti zajímá už déle. Před třemi lety ruská média informovala o schůzce amerického generála Johna Abizaida s Nijazovem a o tom, že by turkemnský despota mohl Mary poskytnout Pentagonu. Jeho mluvčí to ale odmítl.
Nijazov byl považován za nepředvídatelného a nespolehlivého partnera.
Sovětský svaz využil základnu, které tehdy říkal Merv, hlavně během invaze do Afghánistánu roku 1979. Letiště ležící pouhých 70 kilometrů od afghánských hranic bylo největším vojenským vzdušným přístavem sovětských sil ve střední Asii a rudí velitelé si jeho polohu a vybavení nemohli vynachválit.
Foto: Pntagon a ruské min. obrany
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.