Taliban chce <span>za makovice</span> nakoupit moderní rakety

Zahraničí
4. 4. 2008 21:05
Mudžáhedín s raketou Stinger (poslední fáze války proti SSSR)
Mudžáhedín s raketou Stinger (poslední fáze války proti SSSR)

Z makovic drogy a za drogy rakety...Afghánský ministr pro boj s drogami varuje před snahami talibanských vojevůdců nakoupit efektivní protivzdušné zbraně. Teroristé podle něj vydělávají na kvalitním heroinu a ze všech sil se pokoušejí obstarat rakety Stinger, které pomohly před dvaceti lety vyhnat z Afghánistánu sovětskou armádu. Znamenalo by to vážnou hrozbu pro vojenské úsilí NATO.

V osmdesátých letech minulého století dlouho tahali mudžáhidové v konfliktu se Sověty za kratší konec provazu. Pomohly jim až americké rakety Stinger, které dokázaly zničit nepřátelské útočné helikoptéry. Dnes se islamisté pokoušejí něco podobného, jen proti svým tehdejším dodavatelům z USA.

Ministr pro boj s drogami, generál Chadaidád, prohlásil, že Taliban se ze všech sil snaží koupit lepší protiletadlové zbraně, aby snížil vojenskou převahu sil NATO. Naléhal na vůdce Severoatlantické aliance, kteří jsou na summitu v Bukurešti, aby se co nejdříve zaměřili na vykořenění lánů makovic. Brzy už by totiž mohlo být pozdě.

V hlavní roli Stinger

Mudžáhedín s raketou Stinger (poslední fáze války proti SSSR)„Hodlají do svého arzenálu získat zbraně, jimiž by mohli sestřelit helikoptéry. Chtějí koupit stingery a protiletadlová děla. A pokud je dostanou, omezí pohyb vrtulníků a seberou NATO hlavní výhodu," upozorňuje Chadaidád podle listu The Independent.

Sám generál viděl, co Stinger umí na vlastní oči. Sedm let bojoval v řadách afghánské komunistické armády proti mudžáhedínům. „Byly velice efektivní a způsobily velké ztráty. Snižovaly morálku ozbrojených sil a omezovaly pohyb helikoptér," říká Chadaidád

V Bukurešti sice některé státy souhlasily s vysláním dalších posil na afghánské bojiště, ale diplomaté se obávají, že kdyby došlo k několika sestřelům helikoptér, mohly by naopak začít ty samé země tytéž vojáky stahovat.

Vojáci sil NATO v Afghánistánu (ISAF) spoléhají na vrtulníky, protože je neohrožují zákeřné přepady nebo miny nastražené na cestách.

Některé britské předsunuté základny jsou tak hluboko na území Talibanu, že je příliš nebezpečné se k nim vydat po zemi. Veškeré zásoby i mužstvo se tam dopravují vzduchem. I útočné helikoptéry, jako je například americký Apache, hrají klíčovou roli v blízké podpoře bojujících vojáků.

Cíl z osmdesátých let Mi-24 Hind.Afghánský obchod s heroinem má hodnotu přes šedesát miliard korun ročně, což je téměř polovina HDP země. Generál Chadaidád říká, že je pouze otázkou času, než si za svůj podíl Taliban obstará nové zbraně.

Zatím si je prý povstalci snažili koupit u ruských a evropských mafiánských sítí, ale podle mluvčího britských sil v Afghánistánu plukovníka Millara ničím, jako je Stinger, nedisponují.

Foto: Profimedia, archiv

Autor: - els -

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ